"Wydoili w rządzie i wydoją w samorządzie". Liderzy Koalicji Obywatelskiej o PiS

Polska

- Chcemy obronić samorząd przed PiS. To nasze najważniejsze zadanie - powiedział w sobotę w Bydgoszczy lider PO Grzegorz Schetyna. Jego zdaniem rządy PiS cechuje chaos i polityka łupów. - Wydoili w rządzie i wydoją w samorządzie - stwierdził. Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) zarzuciła PiS, że jest partią antyeuropejską i zaapelowała o to, żeby ta formacja "nie zohydzała UE Polakom".

Schetyna zabrał głos na regionalnej konwencji wyborczej Koalicji Obywatelskiej. Ocenił, że Bydgoszcz bardzo się zmienia, bo prezydentem tego miasta jest Rafał Bruski z PO. Dodał, że widać wykorzystywanie przez miasto pieniędzy europejskich na wysoką skalę.

 

- Chcemy obronić samorząd przed PiS. Dlatego jesteśmy w samorządzie i jesteśmy bardzo aktywni, wspieramy obywatelskich kandydatów, żeby obronić samorząd przez PiS. To dziś dla nas najważniejsze zadanie - oświadczył Schetyna.

 

Nawiązując do piątkowego przemówienia Jarosława Kaczyńskiego na konwencji wyborczej PiS w Białymstoku Schetyna ocenił, że prezes PiS odpowiadał niestworzone rzeczy. Według szefa Platformy, Kaczyński inaczej widzi rzeczywistość niż obywatele. - Jeżeli słyszymy, że wiek emerytalny został obniżony - to trzeba zadać pytanie co to przyniesie. Otóż przyniesie to, że będą głodowe emerytury - powiedział Schetyna.

 

Zdaniem przewodniczącego PO najważniejszą cechą PiS jest obecnie dbanie o własne interesy i swoich ludzi. - Wydoili w rządzie i wydoją w samorządzie" - stwierdził Schetyna. Według niego pod rządami PiS jest też chaos w polskiej szkole, gospodarce, dyplomacji, polityce zagranicznej i armii. "Ich polityka jest polityką politycznego łupu i chaosu - dodał Schetyna. 

 

"Chcemy zarabiać jak Europejczycy"

 

- Uwielbiam słowo nowoczesność. Zupełnie przypadkowo. Nie ma chyba w Polsce lepszych miast do rozmowy o Europie i otwarciu na nią. Dziś jest to miasto europejskie, mamy Europejski Festiwal Pieniądza, a także Europejski Festiwal Lekkoatletyczny - mówiła liderka nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

 

Oceniła, że w tym mieście świetnie wykorzystywane są środki europejskie. - To się dzieje wtedy, gdy mamy dobrych gospodarzy. Niestety samorządność w Polsce jest zagrożona przez autorytarne próby centrali z Nowogrodzkiej. Obronimy jednak samorządność. Tak samo jak obronimy europejską tożsamość Polaków. Zawsze czuliśmy się Europejczykami - nawet oddzieleni żelazną kurtyną. W naszych sercach i umysłach nie ma planu "b". Unia Europejska to nasz wspólny projekt. Musimy o niego dbać każdego dnia - podkreśliła Lubnauer.

 

Wskazała, że wyjście Polski z UE to koniec marzeń o wolności i dobrobycie.

 

- Chcemy zarabiać jak Europejczycy, żeby nasze małe ojczyzny rozwijały się dzięki środkom z UE. Nie wystarczy nam miska ryżu proponowana przez premiera Morawieckiego - wspomniała przewodnicząca Nowoczesnej.

 

Zaapelowała do PiS, żeby przestali Polakom zohydzać UE. Opowiedziała się za jak najszybszym wprowadzeniem w Polsce waluty euro.

 

- Zachęcam wszystkim do oddania głosu do kandydatów Koalicji Obywatelskiej, którzy są realnie proeuropejski. Na takich kandydatów jak prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski z PO. Tylko w Unii Polska ma przyszłość - mówiła.

 

 

"Polityka rządu jest dziwnym trafem zbieżna z polityką Kremla"

 

Jako cel Koalicji Obywatelskiej Nowacka wskazała silne samorządy i bezpieczeństwo. - Przywrócimy wspieranie organizacji samorządowych ratujących ofiary przemocy domowej. Nasze samorządy zadbają o godność i bezpieczeństwo kobiet. Doprowadzimy do tego, żeby konwencja antyprzemocowa została wdrożona, bo jest popisana, ratyfikowana. Ofiary przemocy czekają na pomoc państwa. Zrobimy to w 2019 roku - mówiła.

 

Jak podkreśliła, że jej zdaniem każdy ma prawo żyć gdzie chce, z kim chce i jak chce. - Państwo ma też zapewnić to, że rozdział Kościoła od państwa nie będzie tylko pustym hasłem, ale realnym działaniem w poszanowaniu obu stron. Bezpieczne państwo to państwo bezpiecznie militarnie i ekonomicznie - wskazała Nowacka.

 

Zapewniła też, że Koalicja Obywatelska chce szanować głos wszystkich obywateli, a nie jak PiS tylko starszego pana z Warszawy.

 

- Polityka rządu w ostatnich czasach jest dziwnym trafem zbieżna z polityką Kremla. Nie możemy pozwolić na to, żeby to szaleństwo trwało dłużej. Musimy zawrócić Polskę z nowogrodzkiej drogi - mówiła. Wskazała, że celem Koalicji Obywatelskiej jest przywrócenie Polski na autostradę w kierunku Unii Europejskiej.

 

Zarzuciła PiS, że ta formacja stara się obniżać zaufanie wśród Polaków do tej organizacji, a jej zdaniem członkostwo w niej popiera znacząca część Polaków - a ponad 80 procent Polaków uważa członkostwo w Unii za jedną z największych wartości.

 

- Unia Europejska to nasz wybór cywilizacyjny. To nasz najważniejszy wybór dokonany w ostatnich latach i największy kapitał, jaki wnosimy dla naszych dzieci - oceniła Nowacka.

 

zdr/  PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie