Astaldi schodzi z budowy. Mieszkańcy mają problem z dojazdem do domów [ZDJĘCIA OD WIDZA]

Polska
Astaldi ma problemy finansowe, a mieszkańcy problem
Galeria zdjęć (5)

Włoska firma miała odpowiadać za prace na liniach kolejowych Dęblin - Lublin i Rawicz - Leszno. Nie wywiązała się ze zobowiązań, przez co PKP Polskie Linie Kolejowe złożyły oświadczenia o odstąpieniu od obu umów z winy Astaldi i konsorcjantów. Wykonawcy zeszli z budowy, a mieszkańcy m.in. Rawicza (woj. wielkopolskie) zostali z problemem.

Jak informuje jeden z widzów Polsat News, w okolicach budowy nie wyznaczono drogi zastępczej, przez co mieszkańcy m.in. Rawicza mają trudności z dojazdem do swoich domów. 

 

W piątkowym komunikacie PKP PLK poinformowano, że Polskie Linie Kolejowe "nie pozostawiły podwykonawców Astaldi S.p.A, którzy nie otrzymali należności za wykonaną pracę, bez wsparcia".

 

"Spółka podjęła nadzwyczajne działania względem regulowania należności dla podwykonawców. Określono najszybszy i zgodny z prawem sposób procedowania dokumentów, który pozwoli podwykonawcom uzyskać należności wynikające ze zobowiązań Astaldi S.p.A." - głosi komunikat, podpisany przez rzecznika PKP PLK Mirosława Siemieńca.

 

Rzecznik poinformował, że 4 października należności w wysokości 14 mln zł otrzymało 5 firm, natomiast 2 października wypłaty otrzymali podwykonawcy w Lesznie. "W piątek wypłacono 0,5 mln zł podwykonawcom na linii poznańskiej" - napisał Siemieniec.

 

Poważne problemy finansowe

 

Media informują o poważnych problemach finansowych spółki od początku miesiąca. Dowodem miało być złożenie przez Astaldi do sądu wniosku o ochronę przed wierzycielami. Firma argumentowała to brakiem ofert kupna na część udziałów w wartej przeszło 3 mld dolarów budowie trzeciego mostu przez Bosfor. Włoska spółka zaangażowana jest obecnie m.in. w realizację tunelu drogi ekspresowej S7 (tzw. zakopianki), południowej obwodnicy Warszawy, a także rozbudowę drugiej linii metra w stolicy.

 

msl/luq/  PAP, polsatnews.pl

msl/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie