Prawie 200 martwych ptaków na warszawskim Mokotowie. "Zostały otrute"

Polska

W piątek przeprowadzono sekcję zwłok kawek, które znaleziono martwe w kilku miejscach na warszawskim Mokotowie. Weterynarze są przekonani, że zwierzęta zostały otrute. Od czwartku zmarło około 200 ptaków. Policjanci apelują o ostrożność do właścicieli zwierząt domowych.

Badanie przeprowadzała w piątek lek. wet. Karolina Kepler z gabinetu Gabor Vet w Chylicach.

 

- Sekcję wykonałam na pięciu ptakach, które zostały do nas dostarczone z Mokotowa. Jest podejrzenie, że zwierzęta zatruły się jakąś toksyną, której najprawdopodobniej napiły się razem z wodą. Wszystkie miały uszkodzony przewód pokarmowy, układ oddechowy oraz uszkodzone serca - powiedziała Kepler.

 

Wyraziła nadzieję, że inne zwierzęta przebywające w okolicy gdzie znaleziono martwe ptaki nie napiły się tej wody, bo konsekwencje dla ich zdrowia mogłyby być fatalne.

 

"Między blokami leży mnóstwo martwych ptaków, które spadają z drzew"

 

Jak poinformował asp. sztab. Robert Koniuszy z mokotowskiej komendy, w piątek około godz. 9:30 policjanci zostali zaalarmowani o kolejnych martwych ptakach. Tym razem zgłoszenia pochodziły z okolic ul. Jadźwingów i Bartłomieja.

 

- Zlokalizowano tam około 70 martwych ptaków z gatunku kawka. Na miejscu pracują policjanci i strażnicy miejscy. Teren jest rozległy, zabezpieczamy go - powiedział Koniuszy. - Martwe ptaki są zbierane, o sytuacji został powiadomiony inspektor do spraw zwierząt - dodał policjant.

 

Wcześniej Koniuszy powiedział, że w czwartek około godz. 21:30 mieszkanka osiedla przy ul. Śniardwy "informowała, że między blokami leży mnóstwo martwych ptaków, które spadają z drzew". W obawie, że ktoś mógł rozsypać trutkę - a w pobliżu znajdują się place zabaw i przebywają dzieci - miejsce zostało zabezpieczone. Na miejscu znaleziono około 130 martwych ptaków i 20 żywych, które trafiły do azylu dla ptaków w stołecznym ogrodzie zoologicznym.

 

Butelki po środkach na insekty 

 

- Została podjęta decyzja o zabezpieczeniu pięciu sztuk martwych ptaków do sekcji zwłok, którą przeprowadzą specjaliści - poinformowała wiceprezes Animal Rescue Inga Lechowska.

 

Jak powiedział Koniuszy, w "zależności od wyników ekspertyzy laboratoryjnej będą podejmowane dalsze czynności".

 

Przebadane zostaną także zabezpieczone na miejscu resztki żywności i pojemniki na wodę. Lechowska poinformowała, że w śmietniku w pobliżu miejsca zdarzenia znaleziono kilka butelek po chemicznych środkach na insekty.

 

 

Osowiałe ptaki

 

Poinformowała w piątek rano, że do Animal Rescue zgłaszają się kolejne osoby z Mokotowa, które znalazły na swoich balkonach osowiałe ptaki. - Prosimy, by natychmiast odwozić takie zwierzę do azylu dla ptaków w stołecznym zoo - zaapelowała.

 

Fundacja wyznaczyła 500 zł nagrody dla osoby, która pomoże w ustaleniu sprawcy prawdopodobnego otrucia ptaków.

 

PAP


Zdjęcie główne: Służba Ochrony i Ratownictwa Zwierząt Animal Rescue Polska

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie