Uczestnicy protestu przeciwko wycince w Puszczy Białowieskiej uniewinnieni

Polska
Uczestnicy protestu przeciwko wycince w Puszczy Białowieskiej uniewinnieni
PAP/Artur Reszko

Sąd Okręgowy w Białymstoku uniewinnił w czwartek aktywistów ekologicznych, których policja obwiniała m.in. o zakłócenie spokoju i porządku publicznego podczas protestu w obronie Puszczy Białowieskiej. Uznał, że działali w stanie wyższej konieczności.

Chodzi o akcję zorganizowaną przez aktywistów w połowie czerwca 2017 roku przy leśniczówce w Postołowie (gmina Hajnówka). Zablokowali tam ciężkie maszyny do przemysłowego pozyskiwania drewna, przykuwali się do nich i uniemożliwili wyjazd z miejsca postoju do miejsca planowanych wycinek.

 

O naruszenie spokoju i porządku publicznego oraz o to, że wbrew żądaniu osoby uprawnionej nie opuściły łąki przy leśniczówce, policja obwiniła jedenaście osób. W marcu tego roku Sąd Rejonowy w Hajnówce uznał je za winne zarzucanych im wykroczeń, ale odstąpił od wymierzenia kary. Miały jednak zapłacić po 100 zł zryczałtowanych kosztów postępowania. Policja nie skarżyła tego wyroku, odwołali się jednak od niego obwinieni.

 

Inne wyroki uniewinniające

 

W czwartek białostocki sąd okręgowy wszystkich prawomocnie uniewinnił. Uznał, że obwinieni co prawda popełnili wykroczenia, o których mowa w zarzutach, ale działali w stanie wyższej konieczności, co wyłącza bezprawność ich czynów.

 

To trzecia sprawa dotycząca protestów w obronie Puszczy Białowieskiej, która wskutek apelacji od wyroku I instancji trafiła do Sądu Okręgowego w Białymstoku. W dwóch poprzednich również zapadły prawomocne wyroki uniewinniające.

 

mta/ PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie