"Sława Ukrainie" oficjalnym powitaniem w wojsku i policji

Świat
"Sława Ukrainie" oficjalnym powitaniem w wojsku i policji
US Army

Hasło "Sława Ukrainie" oraz odpowiedź "Bohaterom sława" stały się oficjalnym powitaniem w ukraińskim wojsku i policji. Zdecydowała o tym w przyjętej w czwartek ustawie Rada Najwyższa (parlament) w Kijowie. Projekt ustawy w tej sprawie złożył wcześniej prezydent Petro Poroszenko. Na czwartkowym posiedzeniu parlamentu uzyskał on poparcie 271 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej.

 

W drugiej, ostatecznie przyjętej redakcji dokumentu postanowiono także, że żołnierze będą używali zwrotów "pan" i "pani" zamiast odziedziczonych po czasach komunizmu zwrotów "towarzyszu" i "towarzyszko".

 

Hasło "Sława Ukrainie" zostało użyte oficjalnie po raz pierwszy podczas parady wojskowej z okazji Dnia Niepodległości 24 sierpnia przez ministra obrony Stepana Połtoraka.

 

Powitanie to stosowane było w czasach Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz przez Ukraińską Powstańczą Armię oraz Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (UPA i OUN). Wcześniej w ukraińskiej armii obowiązywało pochodzące z czasów sowieckich powitanie "Witajcie, towarzysze!", na które żołnierze odpowiadali "Zdrowia życzymy!".

 

Współcześnie "Sława Ukrainie" kojarzy się w tym kraju przede wszystkim z prozachodnią rewolucją godności z przełomu lat 2013 i 2014 oraz używane jest na froncie walk z separatystami prorosyjskimi w Donbasie.

 

PAP

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie