Sąd: w Biedronce na dworcu w Świeciu można handlować w każdą niedzielę

Biznes
Sąd: w Biedronce na dworcu w Świeciu można handlować w każdą niedzielę
google maps

Bydgoski Sąd Okręgowy podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji ws. sklepu mieszczącego się w budynku dworca w Świeciu. Uznał, że Biedronka może być otwarta również w niedziele niehandlowe. Wcześniej Państwowa Inspekcja Pracy stwierdziła, że budynek w Świeciu, w którym działa dyskont, nie pełni funkcji dworca (ustawa zezwala na handel na dworcach w niedziele - red.) i ukarała portugalską sieć.

Zdaniem PIP, dworzec w Świeciu jest już dworcem tylko z nazwy, stąd też kara nałożona na Biedronkę jest zasadna. Inaczej uznał bydgoski sąd.

 

Podlega pod wyjątek w ustawie

 

- Jest to teren dworca i nie obowiązuje na nim zakaz handlu w niedzielę - uznał sędzia Stefan Pietrzak. 

 

Tym samym podtrzymał decyzję Sądu Rejonowego w Świeciu, który orzekł, że nawet jeśli w budynku dworca nie ma kas ani poczekalni, to można uznać go za miejsce obsługi pasażerów. A to oznacza, że działające tam punkty handlowe mogą być otwarte we wszystkie niedziele.

 

Spór o Biedronkę na dworcu w Świeciu toczył się od marca tego roku, kiedy to w życie wszedł zakaz handlu w niedziele. Ustawa przewiduje wyjątki w przepisach. Mogą działać m.in. pocztowy, kwiaciarnie, a także sklepy ulokowane na dworcach. 

 

18 marca sieć Jeronimo Martins Polska S.A. zdecydowała się otworzyć sklep w budynku dawnego dworca autobusowego w Świeciu. Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy poddał pod wątpliwość legalność otwarcia tej placówki. Zdaniem inspektorów budynek dworca nie pełni bowiem już swojej funkcji. Sprawa trafiła do sądu.

 

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

 

W tym roku jeszcze 8 niedziel handlowych

 

W tym roku Polacy będą mogli zrobić jeszcze zakupy w niedziele: 7 i 28 października oraz 4 i 25 listopada.

 

W grudniu zakaz handlu będzie obowiązywał tylko w jedną niedzielę - 9 grudnia. W pozostałe cztery będzie można robić zakupy.

 

Od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele zostaną  zaostrzone - handel będzie dozwolony tylko w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. Wyjątkami są kwiecień i grudzień. W tych miesiącach - ze względu na święta - będą dodatkowe dni handlowe.

 

money.pl, polsatnews.pl, PAP

paw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze