Arabia Saudyjska: rodzina nie pozwoliła na ślub, bo wybranek kobiety gra na lutni

Świat
Arabia Saudyjska: rodzina nie pozwoliła na ślub, bo wybranek kobiety gra na lutni
Pixabay.com

Małżeństwo menadżerki w banku i nauczyciela, który gra na lutni, jest "niezgodnie religijnie" - uznali krewni Saudyjki i skierowali sprawę do sądu. Ten orzekł na korzyść rodziny. W uzasadnieniu sędzia stwierdził, że "mężczyzna grający na instrumencie muzycznym jest nieodpowiedni dla kobiety z religijnego punktu widzenia".

Dyskusję na temat wyroku wywołał prawnik kobiety Rahman al-Lahim, gdy historię swojej klientki przedstawił na profilu w mediach społecznościowych. Nagranie stało się popularne, a internauci żywiołowo i ostro reagowali. Zdecydowana większość z nich potępiła i rodzinę, i sąd za brak zgody na ślub.

 

Prawnik opowiedział, że kobieta z Unaiza, w regionie Qassim, poprosiła go dwa lata temu, aby złożył pozew przeciwko jej krewnym, ponieważ odmówili jej zgody na zawarcie małżeństwa z mężczyzną, który "grał kiedyś na lutni". 

 

Sąd I i II instancji orzekł na korzyść krewnych kobiety. Wyrok jest ostateczny bo podtrzymał go sąd apelacyjny.

 

Saudyjka, w rozmowie z lokalną gazetą "Okaz" powiedziała, że nadal jest zdecydowana poślubić mężczyznę. Opisała go jako "pobożnego i o dobrej reputacji". Zdecydowała, że poprosi wyższe władze kraju o interwencję. 

 

las/dro/    BBC

las/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie