Za dwa tygodnie antyimigrancka partia może dojść w Szwecji do głosu i rządzić z konserwatystami

Świat
Za dwa tygodnie antyimigrancka partia może dojść w Szwecji do głosu i rządzić z konserwatystami
EPA/Pontus Lundahl

Lider konserwatystów Ulf Kristersson z Umiarkowanej Partii Koalicyjnej otrzymał we wtorek od przewodniczącego szwedzkiego parlamentu misję utworzenia nowego rządu. Ma on na to dwa tygodnie. Andreas Norlen, który reprezentuje to samo ugrupowanie, uznał, że polityk powinien otrzymać misję utworzenia gabinetu ze względu na większość w parlamencie.

- Kristersson ma większość w parlamencie, która uważa, że powinien on otrzymać misję utworzenia rządu - powiedział przewodniczący szwedzkiego parlamentu Andreas Norlen z Umiarkowanej Partii Koalicyjnej po zakończeniu drugiej rundy rozmów z przywódcami partii politycznych.

 

Na razie nie wiadomo, jak wyglądać będzie baza ewentualnego rządu Kristerssona. Po wyborach 9 września centroprawicowy sojusz Umiarkowanej Partii Koalicyjnej z Partią Centrum, Chrześcijańskimi Demokratami oraz Liberałami dysponuje tylko 143 mandatami w 349-miejscowym parlamencie. Większości nie ma także konkurencyjna koalicja Partii Robotniczej-Socjaldemokratów z Zielonymi, wspierana przez Partię Lewicy (144 mandaty).

 

O wszystkim decydować będzie jedyna przeciwna imigrantom nacjonalistyczna partia Szwedzcy Demokraci, która odniosła wyborczy sukces i uzyskała 62 mandaty. Żadne z ugrupować nie chciało dotychczas współpracować ze Szwedzkimi Demokratami. Jednak to dzięki ich poparciu Umiarkowana Partia Koalicyjna otrzymała stanowisko przewodniczącego parlamentu. Nacjonaliści natomiast nie dostali żadnego miejsca w prezydium parlamentu.

 

Dotychczasowy premier Szwecji Stefan Loefven z Partii Robotniczej - Socjaldemokraci, który został zmuszony do odejścia ze stanowiska nie otrzymawszy wotum zaufania od nowego parlamentu, napisał w komentarzu, że jego partia nie poprze centroprawicowego rządu.

 

- Socjaldemokraci są zdecydowanie największą partią w parlamencie i mają najszerszą bazę poparcia - stwierdził.

 

Według Loefvena powierzenie misji utworzenia rządu Kristerssonowi oznacza, że partie konserwatywne postanowiły utworzyć rząd wraz ze Szwedzkimi Demokratami.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie