Polacy zdobyli Puchar Gordona Bennetta. "Gratulacje dla naszych bohaterów przestworzy!"

Świat
Polacy zdobyli Puchar Gordona Bennetta. "Gratulacje dla naszych bohaterów przestworzy!"
FAI - WORLD AIR SPORTS FEDERATION

"Kolejny prezent na stulecie niepodległości! Polacy wygrali Puchar Gordona Bennetta! Ogromne gratulacje dla naszych bohaterów przestworzy!" - skomentował premier Mateusz Morawiecki sukces Mateusza Rękasa i Jacka Bogdańskiego, którzy zdobyli najbardziej prestiżowe trofeum balonowe.

"To piękna kontynuacja pasma sukcesów Franciszka Hynka i Zbigniewa Burzyńskiego w zawodach tragicznie przerwanych wybuchem wojny. Ogromne gratulacje dla naszych bohaterów przestworzy!" - napisał na Twitterze szef rządu. 

 

 

Rękas i Bogdański pokonali w powietrzu dystans 1145 km. Czwarte miejsce w 62. edycji z udziałem 20 załóg zajęli Krzysztof Zapart i Krzysztof Borkowski. Na triumf w Pucharze Gordona Bennetta biało-czerwoni czekali 35 lat, kiedy najlepsi okazali się Stefan Makne i Ireneusz Cieślak.

 

 

Berlin - Ostróda w dwa dni i 10 godzin 


W tym roku zwycięski zespół od startu w Bernie leciał dwa dni i 10 godzin, by wylądować w kraju, w okolicach Ostródy. Teraz wszystkie zespoły powrócą do Szwajcarii na uroczystość wręczenia nagród, zaplanowaną na 6 października.


Mistrzostwa Świata FAI balonów gazowych na długim dystansie, czyli Puchar Gordona Bennetta, to najstarsze i jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń lotniczych. Po raz pierwszy zostały zorganizowane przez Amerykanina, wydawcę, milionera i entuzjastę sportów ekstremalnych Jamesa Gordona Bennetta w 1906 roku w Paryżu. Celem wyścigu do dziś jest pokonanie jak najdłuższej trasy od miejsca startu.

 

FAI/Markus King

 

W 1935 r. Polska zdobyła puchar na własność


Puchar dla zwycięzcy jest przechodni. W okresie międzywojennym trofeum zdobywały na własność (po trzykrotnym zwycięstwie z rzędu) ekipy trzech państw: w 1924 roku Belgia, następnie Stany Zjednoczone, wreszcie w 1935 roku Polska. Po wojnie zawody zostały wznowione dopiero w 1983 roku w Paryżu, gdy najlepsi okazali się Makne i Cieślak. Dwukrotnie trofeum zdobyła na własność ekipa Austrii (1987 i 1990) oraz Francji (2003 i 2013).

 

PAP

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze