"Od Argentyny do Polski, restrykcyjne prawo aborcyjne zagraża kobietom". List otwarty Emmy Watson

Świat
"Od Argentyny do Polski, restrykcyjne prawo aborcyjne zagraża kobietom". List otwarty Emmy Watson
Wikimedia Commons/David Shankbone/CC SA 2.0

Aktorka Emma Watson opublikowała list otwarty, skierowany do Savity Halappanavar, hinduski, której śmierć z powodu komplikacji ciąży była jednym z głównych impulsów legalizacji aborcji w Irlandii. Krytykuje w nim kraje z restrykcyjną polityką, wymieniając w tym kontekście Polskę, Argentynę i Irlandię Północną.

Savita Halappanavar zmarła w październiku 2012 roku, gdy lekarze w Irlandii odmówili wykonania aborcji jej zagrożonej ciąży. Po kilkudniowym poronieniu kobieta zmarła na sepsę, a jej przypadek wywołał debatę o prawie aborcyjnym w Irlandii, którą zakończyło referendum w maju 2018 roku. Ponad 64 proc. jego uczestników opowiedziało się za liberalizacją przepisów aborcyjnych.

 

W magazynie "Porter" na ten temat napisała aktorka Emma Watson. Tekst ma formę listu otwartego skierowanego do Halappanavar. "Nie chciałaś być twarzą tego ruchu. (...) Oglądam wideo z twoich tańców na Dzień Św. Patryka w 2011 roku i twój śmiech i uśmiech poruszają mnie do łez" - pisze Watson. 

 

 

"Dla ciebie, i tych, które musiały podróżować do Wielkiej Brytanii, aby mieć dostęp do bezpiecznej i legalnej aborcji, zwycięstwo było wywalczone z trudem" - przekonuje aktorka.

 

W liście krytykuje też kraje, które jej zdaniem w dalszym ciągu nie oferują kobietom wystarczającej opieki.

 

"Od Argentyny do Polski, restrykcyjne prawo aborcyjne karze i zagraża dziewczynom, kobietom w ciąży. Prawo w Irlandii Północnej jest z czasów sprzed wynalezienia elektryczności. W twoim imieniu, w celu naszego wyzwolenia, kontynuujemy walkę o sprawiedliwe prawa reprodukcyjne" - pisze Watson.

 

28-letnia brytyjska aktorka Emma Watson znana jest przede wszystkim  z roli Hermiony Granger, jednej z głównych bohaterek serii filmów o Harrym Potterze.

 

Porter Magazine

jm/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie