"Mein Kampf" na liście bestsellerów w Holandii

Świat
"Mein Kampf" na liście bestsellerów w Holandii
pixabay.com
pixabay.com

Po 70-letnim zakazie książka "Mein Kampf" Adolfa Hitlera pojawiła się w holenderskich księgarniach i bardzo szybko stała się bestsellerem. Utrzymuje się na trzecim miejscu na liście najlepiej sprzedających się książek w tym kraju. Jej wydawca Mai Spijkers z Prometheus wyjaśnia, że publikacja jest naukowo uzasadniona.

Nowe krytyczne wydanie, pierwsze legalne w Holandii po wojnie, zostało opatrzone komentarzami przez holenderskiego historyka dr. Wilhelma Melchinga. Na początku każdego rozdziału są adnotacje dotyczące m.in. nazistowskich technik propagandowych.

 

Profesor Frank van Vree, który kieruje Instytutem ds. Wojny, Holocaustu i Ludobójstwa w Amsterdamie przekonuje, że popularnością ”Mein Kampf” w Europie nie należy się martwić.

 

- Jeśli chcemy walczyć ze złem, musimy spojrzeć mu w oczy, o to właśnie chodzi w tym krytycznym wydaniu książki Hitlera - mówi profesor.

 

Prawa autorskie wygasły

 

Kolejne wydania książki w różnych krajach sprzedają się w lawinowym tempie. W styczniu 2015 r. tzw. krytyczna edycja "Mein Kampf", wydana przez renomowany Instytut Historii Współczesnej w Monachium, opatrzona naukowym komentarzem również znalazła się na pierwszym miejscu wśród sprzedanych w Niemczech książek. Wydanie to zawiera niemal 3500 przypisów, a komentarze stanowią w nim ok. 80 proc. treści. Wydawcy holenderskiej edycji przekonują, że pod tym względem jest porównywalna z niemieckim naukowym wydaniem.

 

Napisana na początku lat 20. XX wieku i opublikowana w latach 1925-1927 książka stała się czołowym dziełem ideologii i propagandy nazistowskiej w III Rzeszy.

 

Siedemdziesiąt lat po śmierci Hitlera prawa autorskie do "Mein Kampf" wygasły. Od 1 stycznia 2016 roku książka stała się częścią domeny publicznej.

 

nrc.nl

maw/dro/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie