Kwaśniewski w Polsat News: w wyborach na prezydenta stolicy stawiam na Trzaskowskiego

Polska

- Andrzej Rozenek jest bardzo dobrym człowiekiem, kandydatem i politykiem, ale wiemy bardzo dobrze, że batalia w wyborach na prezydenta stolicy rozstrzygnie się między Trzaskowskim i Jakim. Ja stawiam na Trzaskowskiego - mówił w programie "Wydarzenia i Opinie" były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Był również pytany przez Bogdana Rymanowskiego o aferę taśmową.

W poniedziałek portal Onet opublikował artykuł zatytułowany "Afera taśmowa. Kelnerzy obciążają Morawieckiego", w którym dziennikarze powołują się na akta afery taśmowej, do których mieli dotrzeć. Według informacji portalu, kelnerzy skazani w wyniku afery taśmowej obciążyli w swoich zeznaniach obecnego premiera, w latach 2007-2015 prezesa banku BZ WBK.

 

Pytany o tę kwestię przez Rymanowskiego, były prezydent odniósł się do swoich rozmów z Ryszardem Kaliszem, których fragmenty zostały upublicznione w 2015 r. 

 

"Taśmy są obosieczne"

 

Kwaśniewski przyznał, że odczuwa "przewrotną satysfakcję", bo - jak mówił - "jest to skandal ze względu na nagrywanie, upublicznianie".

 

- To naruszanie prywatności i nawet trafiła sprawa z mojego powództwa do sądu, gdzie ówczesny rzecznik prezydenta pan (Marek - red.) Magierowski występował jako ekspert po stronie tygodnika "Do rzeczy" i tłumaczył, że jest to usprawiedliwione, żeby takie taśmy były publikowane, bo to jest interes społeczny - przypomniał. 

 

- Jak dzisiaj widzę, to te taśmy są obosieczne - ocenił Kwaśniewski. Jego zdaniem ich publikowanie zachęca do nielegalnych metod. - Wtedy to było robione w interesie PiS-u, dzisiaj PiS staje się ofiarą tego samego - dodał. 

 

Według Kwaśniewskiego, Morawiecki powinien wyjaśnić "gdzie są taśmy, kto je zamówił, kto za to zapłacił".

 

"Stałe bazy amerykańskie to większe ryzyko dla Polski"

 

Były prezydent był pytany przez Bogdana Rymanowskiego o to czy budowa stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce, tzw. Fort Trump, to dobry pomysł. 

 

- Jeżeli Trump zdecyduje się na reset (stosunków - red.) z Rosją, to nie będzie żadnych stałych baz. (...) Gdybyśmy mieli decyzję, że "Fort Trump" powstanie, to bylibyśmy w innej sytuacji. Teraz mamy polską ofertę, niejasną odpowiedź amerykańską - mówił Kwaśniewski. 

 

Podkreślił, że stała baza amerykańska na terenie Polski oznacza "trwały konflikt i kontrowersje w relacjach rosyjsko-amerykańskich".

 

- Uważam, że jeżeli Ameryka będzie się chciała dogadać z Rosją, stałych baz nie będzie, natomiast jeżeli się nie dogada, to będę bazy w Polsce, ale i ryzyko dla Polski będzie dużo większe - ocenił. 

 

"Stawiam na Rafała Trzaskowskiego" 

 

Pytany w programie "Wydarzenia i Opinie" o kwestię wyborów na prezydenta stolicy przyznał, że zagłosuje na kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego.

 

- Andrzej Rozenek jest bardzo dobrym człowiekiem kandydatem i politykiem, ale wiemy bardzo dobrze, że batalia rozstrzygnie się między Trzaskowskim i Jakim. Ja stawiam na Trzaskowskiego - podkreślił. 

 

"Jestem człowiekiem umiarkowanym z natury"

 

Kwaśniewski był również pytany o relacje państwo-kościół w kontekście filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego. Jego zdaniem ta produkcja może być szansą, żeby otworzyć "puszkę z prawdą". - Żeby bez zacietrzewienia porozmawiać o problemach, które są - mówił. 

 

Rymanowski zwrócił uwagę, że Kwaśniewski był znany jako osoba, która "potrafi znaleźć wspólny język z biskupami i z kardynałami". - Jestem człowiekiem umiarkowanym z natury, Aleksander "Dialog" Kwaśniewski, Aleksander "Kompromis" Kwaśniewski, to jest moja natura - powiedział były prezydent. 

 

W środę o godzinie 19:15 gościem Bogdana Rymanowskiego będzie prezydent Andrzej Duda.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Wydarzenia i Opinie" można oglądać tutaj

 

Polsat News, polsatnews.pl

msl/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie