Krew młodych ludzi przetaczają starszym. Firma w USA testuje "program odmładzający"

Technologie
Krew młodych ludzi przetaczają starszym. Firma w USA testuje "program odmładzający"
pixabay.com/frolicsomepl

Osoby, które chciały wziąć udział w projekcie testowym amerykańskiej firmy Ambrosia Medical, musiały zapłacić 8 tys. dolarów. Zabieg trwał dwa dni; w tym czasie przetaczano 1,5 litra osocza każdemu z uczestników programu. Wszystkich zbadano przed i po transfuzji.

Ambrosia Medical zapowiada otwarcie swojej pierwszej kliniki jeszcze w tym roku w Nowym Jorku. Założycielem jest Jesse Karmazin, absolwent uczelni Stanford Medical.

 

Jego firma obiecuje klientom "odzyskanie dawnej sprawności fizycznej i jasności umysłu". W ubiegłym roku Ambrosia Medical przeprowadziła testy kliniczne na ludziach. Osobom w wieku od 35 do 92 lat przetoczono po 1,5 litra osocza, pochodzącego od osób w wieku 16-25 lat. 

 

Wyników badań firma nie opublikowała, ale Karmazin utrzymuje, że są "bardzo dobre". Są już pierwsi chętni do takich zabiegów i przedstawiciele Ambrosia Medical twierdzą, że powstała nawet lista oczekujących.

 

Lekarze sceptyczni

 

Środowisko medyczne podchodzi jednak do nowej metody z dystansem.

 

- Nie ma dowodów klinicznych na to, że taki zabieg przynosi pacjentom korzyści. To po prostu nadużywanie zaufania ludzi i otaczającej temat ekscytacji - powiedział profesor Tony Wyss-Coray w rozmowie z magazynem "Science".

 

Profesor przeprowadzał w 2014 roku podobne testy na myszach i jak przekonuje - nie zaobserwował rezultatów.

 

Irina Conboy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley przeprowadziła podobne testy, również na myszach. Według niej, starsze myszy stały się bardziej energiczne.  Naukowcy nie mogą jednak na razie stwierdzić, czy zmiana w zachowaniu jest wynikiem rozrzedzenia starej krwi czy metoda naprawdę działa.  

 

Conboy ostrzega, że u niektórych osób może dochodzić do reakcji alergicznych.

 

- U połowy pacjentów dochodzi do bardzo nieprzyjemnych efektów ubocznych. Otrzymujesz cudzą krew i może ona nie pasować do twojego organizmu. To wywołuje silną reakcję immunologiczną - twierdzi profesor.

 

businessinsider.com

maw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie