Alarm bombowy podczas przemówienia Gowina. Inauguracja roku akademickiego przerwana

Polska
Alarm bombowy podczas przemówienia Gowina. Inauguracja roku akademickiego przerwana
PAP/Jakub Kaczmarczyk

W trakcie przemówienia wicepremiera Jarosława Gowina uroczystość wspólnej inauguracji roku akademickiego w Poznaniu została przerwana z powodu sygnału o podłożeniu bomby w budynku.

W poniedziałek o godz. 10.00 w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozpoczęła się wspólna inauguracja roku akademickiego 2018/2019 czterech poznańskich uczelni wyższych: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego i Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Zapoczątkowała ona uroczystości jubileuszu stulecia Uniwersytetu Poznańskiego, z którego wywodzą się te poznańskie uczelnie.

 

Wśród gości uroczystości byli m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, w tym minister Andrzej Dera i wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

 

"To oczywiście jest kawał"

 

W trakcie przemówienia wicepremiera Gowina rektor UAM prof. Andrzej Lesicki poinformował, że z powodu sygnału o podłożeniu ładunku wybuchowego, zmuszony jest przerwać uroczystość.

 

- Panie premierze, bardzo przepraszam, ale zmuszony jestem przerwać pańskie wystąpienie, jako że służby ochrony państwa informują nas o sygnale o podłożeniu bomby - powiedział rektor.

 

- To oczywiście jest kawał, jaki ktoś brzydki zrobił, ale oczekują od nas opuszczenia auli, przerwania uroczystości. Cóż mam zrobić, panie premierze. Takie są przepisy, które wymagają sprawdzenia tej sali. Proszę wszystkich o spokój. Dziękuje panu premierowi i przepraszam za smutną wiadomość - dodał rektor.

 

Rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak powiedział PAP, że służby zadecydowały o ewakuacji obiektu. Policja nie chciała jednak ujawnić informacji, kiedy i do kogo wpłynęło zawiadomienie o podłożeniu ładunku wybuchowego. - Na tym etapie nie udzielamy szerszych informacji - podkreślił Borowiak.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze