Znów strajk Ryanaira. Tym razem w sześciu krajach. Loty odwołano także w Polsce

Biznes
Znów strajk Ryanaira. Tym razem w sześciu krajach. Loty odwołano także w Polsce
PAP/EPA/Olivier Hoslet

Ok. 250 lotów linii lotniczych Ryanair w piątek odwołano z powodu strajku pracowników w sześciu krajach. Nie odbędzie się też kilka lotów z i do Polski. Pasażerów informowano sms-em lub mailem.

W informacji zamieszczonej na swoim oficjalnym profilu Ryanair nazywa strajk "godnym pożałowania" i "nieuzasadnionym".  Podkreśla, że mimo protestu 400 samolotów wystartowało zgodnie z planem.

 

 

W obecnym 24-godzinnym strajku uczestniczą personel kabinowy Ryanaira z Belgii, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Portugalii i Włoch oraz jego niemieccy piloci.

 

Listę odwołanych lotów z i do Polski podał portal fly4free.

 

FR6728 Bruksela-Charleroi - Kraków 06:30-08:30

FR6729 Kraków - Bruksela-Charleroi 08:55-10:55

FR2581 Malaga - Wrocław 06:20-09:55

FR2582 Wrocław - Malaga 10:20-14:00

FR3282 Düsseldorf-Weeze - Bydgoszcz 06:35-08:10

FR3283 Bydgoszcz - Düsseldorf-Weeze 08:35-10:15

FR3048 Porto - Kraków 07:00-11:35

FR3047 Kraków - Porto 12:00:14:45

FR1712 Kraków - Berlin-Schönefeld 12:45-14:00

FR1711 Berlin - Schönefeld-Kraków 11:05-12:20

 

Zrzut ekranu/krakowairport.pl

 

Ryanair przekonuje, że w ostatnich tygodniach porozumiał się z pilotami i personelem pokładowym w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz Niemczech.

 

"W ciągu ostatnich 2 tygodni Ryanair napisał do związków zawodowych pilotów w Belgii, Holandii, Hiszpanii, Portugalii i Niemczech, zapraszając ich do wynegocjowania podobnych porozumień do tych uzgodnionych z FORSA w Irlandii (związek zawodowy uznany przez firmę w tym kraju - red.), zarówno dla pilotów, jak i personelu pokładowego" - pisze przewoźnik.

 

Postulat: podwyżki i umowy w oparciu o prawo kraju

 

- Nadszedł czas, aby firma zdecydowała się zatrudniać nas na lokalnych kontraktach, zgodnie z lokalnymi warunkami i w zgodzie z lokalnym prawem - oznajmił rzecznik belgijskiego związku CNE Didier Lebbe 13 września, gdy związki zawodowe groziły zorganizowaniem strajku. 

 

Ryanair przekonuje, że motorem strajków są konkurencyjne linie lotnicze, m.in. piloci Eurowings w Niemczech, KLM w Holandii i  Aer Lingus w Irlandii.

 

W informacji prasowej przewoźnik podał, że zgodził się na podpisanie kontraktów sporządzonych na podstawie lokalnego prawa "tak szybko, jak to tylko możliwe w 2019 r. zgodnie z układem zbiorowym pracy wypracowanym w konkretnym kraju".

 

Sprawy o odszkodowania rozpatrywane indywidualnie

 

Choć Urząd Lotnictwa Cywilnego przypomina, że z wypłaty odszkodowania za odwołany lot zwalniają przewoźnika nadzwyczajne okoliczności ,np. strajk, to wyrok Europejskiego Trybunał u Sprawiedliwości z kwietnia 2018 r. nie podzielił takiej argumentacji. 

 

Decyzja Trybunału została podjęta w oparciu o przypadek niemieckiej linii lotniczej TUIfly z 2016 roku, której piloci, personel pokładowy i pozostali pracownicy przebywali na nagłym "zwolnieniu chorobowym" przez tydzień po podjęciu przez przedsiębiorstwo decyzji o reorganizacji. Linie uznały to za nadzwyczajną okoliczność, która zwalnia z wypłaty odszkodowań. Trybunał orzekł jednak, że w tym przypadku "restrukturyzacje i przekształcenia stanowią normalne środki zarządzania przedsiębiorstwami" i nie powinny paraliżować zarządzania taką sytuacją. 

 

"Każda sprawa, która wpływa do Komisji Ochrony Praw Pasażerów (KOPP) jest rozpatrywana indywidualnie w oparciu o wyjaśnienia przewoźnika i opinie ekspertów" - informuje Urząd Lotnictwa Cywilnego. 

 

polsatnews.pl, fly4free.pl

mta/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie