"Zboczenia, dewiacje i wynaturzenia". Wojewoda przeciw Marszowi Równości w Lublinie

Polska
"Zboczenia, dewiacje i wynaturzenia". Wojewoda przeciw Marszowi Równości w Lublinie
zdj. ilustracyjne/Polsat News

Obnoszenie się ze swoją seksualnością na ulicy jest po prostu obrzydliwe - mówi wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, krytykując organizację Marszu Równości w Lublinie. Na film z jego wypowiedzią zareagował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, domagając się dymisji wojewody.

Marsz Równości w Lublinie ma odbyć się za dwa tygodnie, 13 października. Wydarzenie już teraz budzi emocje. W mieście rozwieszono plakaty sprzeciwiające się inicjatywie.

 

Profanuje rocznicę objawień fatimskich

 

Radni PiS uznali, że data marszu profanuje rocznicę objawień fatimskich i zaapelowali, by prezydent zakazał wydarzenia. 

 

Głos w sprawie marszu zabrał też wojewoda lubelski, uznając, że takie zgromadzenie promuje postawy "antyspołeczne i antychrześcijańskie". Na swoim oficjalnym profilu w serwisie YouTube zamieścił film "Polska to nie wstyd". Mówi w nim, żeby promować "zdrowe życie w sferze psychicznej i seksualnej" i nie "promować zboczeń, dewiacji, wynaturzeń".

 

"Dziwię się, że prezydent Lublina Krzysztof Żuk pozwala na promowanie postaw antyrodzinnych, antychrześcijańskich i ze swoimi radnymi - katechetami i radnymi z rad parafialnych - pozwala na Marsz Równości wprost sprzeczny z katechizmem i wprost sprzeczny z konstytucją" - napisał wojewoda na Facebooku.

 

 

Według niego, organizacja marszu może być odebrana jako działanie antykonstytucyjne. Czarnek powołał się na art. 18 konstytucji, który mówi, że "małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej". 

 

Nie ma zakazu prawa do innych związków

 

Z tą interpretacją nie zgadza się m.in. prof. nauk prawnych Ewa Łętowska, na którą powołuje się Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

 

"Zgadzam się z uprzywilejowanym miejscem małżeństwa heteroseksualnego. To wynika z artykułu 18. Nijak nie wynika jednak, w żaden logicznie spójny sposób, zakaz wprowadzenia »do prawa« innych związków" - uważa profesor.

 

Przemysław Czarnek jest doktorem habilitowanym nauk prawnych. Ukończył Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL.

 

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował, że złożył oficjalną skargę do premiera "w sprawie skandalicznego zachowania wojewody".

 

 

polsatnews.pl

mta/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie