Senat bez poprawek do noweli ustawy o weteranach

Polska
Senat bez poprawek do noweli ustawy o weteranach
PAP/Jakub Kamiński

Senat nie wniósł poprawek do nowelizacji ustawy o weteranach podczas piątkowych głosowań. Zgodnie ze zmianą status weterana misji zagranicznych będą mogły uzyskać osoby, które na krótszych misjach spędziły łącznie co najmniej 90 dni. Teraz ustawa trafi do prezydenta. Senat jednogłośnie - 85 głosami przyjął nowelizację bez poprawek.

 

Przygotowana przez prezydenta zmiana pozwala ubiegać się o status weterana misji zagranicznych nie tylko - jak obecnie - tylko tym, którzy służyli na misjach nieprzerwanie 60 dni.

 

Do tej pory o status weterana mógł się ubiegać żołnierz lub funkcjonariusz, który brał udział w misji pokojowej lub stabilizacyjnej, misji kontyngentu policyjnego, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, działaniach BOR i Służby Ochrony Państwa nieprzerwanie przez co najmniej 60 dni.

 

Obecna nowela zakłada, że status weterana mogą otrzymać także ci, którzy przebywali na misjach wielokrotnie, lecz za każdym razem krócej niż przewidują obecne przepisy. Okres ten ma być ustalany przez zsumowanie okresów służby poza granicami państwa.

 

Ustawa o weteranach, uchwalona w 2011 r., wprowadziła przepisy dotyczące uhonorowania weteranów i pomocy dla weteranów poszkodowanych - tych, którzy zostali ranni lub ciężko zachorowali na misji. Weteranom poszkodowanym przysługują m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją dla tych, którzy są na rencie inwalidzkiej, dopłaty do nauki oraz bezpłatna pomoc psychologiczna.

 

Od lat 50. XX w. w misjach zagranicznych wzięło udział ponad 100 tys. żołnierzy i kilka tysięcy funkcjonariuszy innych służb mundurowych.

 

Do ubiegłego roku status weterana miało ok. 16 tys. osób. Według szacunków MON, o status weterana i weterana poszkodowanego może ubiegać się ponad 80 tys. osób - żołnierzy zawodowych, niezawodowych, żołnierzy rezerwy i w stanie spoczynku. Z formacji policyjnych poza granicami kraju służyło do tej pory ok. 3 tys. funkcjonariuszy z służb podległych resortowi spraw wewnętrznych.

 

PAP

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie