PKW ostrzega: materiały wyborcze w internecie, w tym boty, muszą mieć oznaczenia komitetów

Polska
PKW ostrzega: materiały wyborcze w internecie, w tym boty, muszą mieć oznaczenia komitetów
Polsat News

"Wszystkie materiały wyborcze, w tym te publikowane w internecie oraz rozsyłane automatycznie przez systemy informatyczne, powinny zawierać wyraźne oznaczenie komitetu wyborczego" - takie stanowisko wydała Państwowa Komisja Wyborcza. Jak zaznaczyła, wszystkie podmioty, które angażują się w kampanię powinny działać na zasadzie przejrzystości i zasad etyki.

PKW przyznała, że obecne przepisy Kodeksu wyborczego "nie regulują najnowszych form prowadzenia agitacji wyborczej, w tym agitacji w internecie".

 

Dlatego Komisja przypomniała m.in., że wszystkie materiały wyborcze powinny zawierać wyraźne oznaczenie komitetu wyborczego, od którego pochodzą. Nie chodzi tylko o to, co wyborca może znaleźć na stronie internetowej komitetów, ale i o treści wielokrotnie rozpowszechniane przez internetowe boty, czyli specjalne programy, które rozsyłają informacje.

 

Brak oznaczeń będzie karany

 

PKW ostrzegła, że nieumieszczenie wymaganych oznaczeń w materiałach wyborczych stanowi wykroczenie i każdy przypadek niedopełnienia obowiązku zostanie zgłoszony organom ścigania. 

 

Komisja zaapelowała m.in. do partii politycznych, komitetów wyborczych i kandydatów "o zachowanie wysokich standardów w ich działaniach", a do wyborców "o świadome i krytyczne podejście do przedstawianych im w kampanii wyborczej przekazów".

PKW przypomniała, że w ostatnich latach doświadczenia wielu państw pokazały, że naruszanie tych zasad sprzyja manipulowaniu opiniami wyborców.  Może także wprowadzać w błąd i prowadzić do "niekontrolowanego wpływu różnych sił na przebieg wyborów".

 

PAP, polsatnews.pl

nro/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie