W Krakowie powstało prokuratorskie "Archiwum X". Na wzór policyjnego

Polska
W Krakowie powstało prokuratorskie "Archiwum X". Na wzór policyjnego
PAP/Jacek Turczyk

W Małopolskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej powołane zostało prokuratorskie "Archiwum X" - poinformował w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- Z mojej inspiracji prokurator krajowy Bogdan Święczkowski 20 września wydał zarządzenie, którym powołał w Małopolskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej (i Korupcji w Krakowie - red.) prokuratorskie "Archiwum X" - poinformował w czwartek w radiowej Jedynce szef MS.

 

Ziobro zwrócił uwagę, że "Archiwum X" od dłuższego czasu działa w policji i "sprawdza się bardzo dobrze". - Chciałbym, żeby również w prokuraturze, tak jak i w policji, wyspecjalizował się wydział konkretnie krakowski, do prowadzenia tego typu postępowań. Zobaczymy, jakie przyniesie to efekty - powiedział.

 

Sprawy "wymagające predyspozycji, pasji"

 

Jak wyjaśnił, "Archiwum X" w Krakowie "ma służyć zajmowaniu się najtrudniejszymi sprawami związanymi przede wszystkim z zabójstwami sprzed lat, które jest ekstremalnie trudno wyjaśniać". - Często wyzwaniem dla prokuratury jest zabójstwo, które miało miejsce dopiero co - wskazał Ziobro.

 

Jak dodał, takich spraw jest wiele. - Wyraziłem zgodę jako prokurator generalny na prowadzenie postępowań związanych z zabójstwem studentki religioznawstwa w Krakowie, która została odarta ze skóry i wszystko wskazuje na to, że poddana ogromnym cierpieniom i torturom przed śmiercią. Fragmenty jej ciała zostały znalezione w Wiśle przed laty. W tej sprawie zostało zatrzymany człowiek, który jest podejrzewany o to przestępstwo - podkreślił Ziobro.

 

- To są sprawy ekstremalnie trudne, wymagające ogromnego doświadczenia i wiedzy ze strony prokuratorów i policjantów, sięgania po najnowsze techniki i wiedzy. I dlatego takie "Archiwum X" jest potrzebne, ponieważ pracujący tam ludzie muszą charakteryzować się bardzo dużą wiedzą, pewnymi też i predyspozycjami, pewną pasją, z którą podchodzą do tej pracy, i możliwościami sięgania po najnowsze techniki śledcze nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie - przekonywał minister.

 

Przedłużony areszt dla podejrzanego o oskórowanie studentki

 

We wtorek Sąd Apelacyjny w Krakowie zdecydował o przedłużeniu do 26 marca aresztu wobec Roberta J., podejrzanego o brutalne zabójstwo studentki UJ Katarzyny Z. w 1998 r.

 

Robert J. został zatrzymany i aresztowany w październiku ubiegłego roku. Mężczyzna jest podejrzany o zabójstwo studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego Katarzyny Z., której szczątki - fragmenty skóry i ciała - wyłowiono z Wisły 7 i 14 stycznia 1999 r. Jej tożsamość ustalono dzięki badaniom genetycznym; kobieta zaginęła w listopadzie 1998 r.

 

Robert J. usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Nie przyznał się do winy. Jak podała Prokuratura Krajowa, złożył obszerne wyjaśnienia, ale odmówił odpowiedzi na niektóre pytania. W przypadku uznania winy Robertowi J. grozi kara więzienia na czas nie krótszy niż 12 lat, 25 lat lub dożywocie. 

 

PAP

mta/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie