Morawiecki: Ochotnicze Straże Pożarne to część społeczeństwa obywatelskiego

Polska
Morawiecki: Ochotnicze Straże Pożarne to część społeczeństwa obywatelskiego
PAP/Piotr Polak

- Ochotnicze Straże Pożarne to wielka część społeczeństwa obywatelskiego; wiemy, że społeczeństwo może na was liczyć - mówił w czwartek w Kielcach premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił o "bezprecedensowym wsparciu państwa dla OSP; w sprzęt, wozy strażackie, łodzie".

Morawiecki uczestniczył w gali, podczas której PKN Orlen przekazał ponad 2 mln zł na wsparcie 360 jednostek Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z całego kraju. To najwyższa kwota darowizny, jaką spółka przeznaczyła na ten cel od początku realizacji "Programu pomocy jednostkom straży pożarnych".

 

W ciągu 18 lat w ramach tej inicjatywy strażacy otrzymali łącznie 12 mln zł. Pieniądze zostały zainwestowane m.in. w sprzęt przeciwpożarowy, ratownictwa wodnego i przeciwpowodziowego, sprzęt ratownictwa drogowego i technicznego, ratownictwa medycznego, chemicznego, ekologicznego i wysokościowego.

 

- Jesteście czasami pierwszym radiowozem, pierwszą karetką pogotowia, która jedzie na miejsce; budujecie społeczeństwo obywatelskie - mówił premier do zgromadzonych przedstawicieli Ochotniczych Straży Pożarnych.

 

Zapewnił o "bezprecedensowym wsparciu państwa dla OSP; w sprzęt, wozy strażackie, łodzie". - To jest taki wkład finansowy, inwestycyjny - w minionym roku, w tym i w najbliższych dwóch latach - jakiego wcześniej, w minionych latach nie doświadczyliście - powiedział premier.

 

- Traktujemy OSP jako wielką część społeczeństwa obywatelskiego, społeczeństwa patriotycznego, takiego społeczeństwa, które wzmacnia całe nasze państwo - dodał.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie