Kandydat PiS dostał w sondzie więcej głosów niż było czytelników. "Ktoś obszedł zabezpieczenia"

Polska
Kandydat PiS dostał w sondzie więcej głosów niż było czytelników. "Ktoś obszedł zabezpieczenia"
Facebook/Tadeusz Zysk

38 proc. - tyle głosów otrzymał kandydat PiS na prezydenta Poznania Tadeusz Zysk w internetowej sondzie przeprowadzonej przez portal epoznan.pl. W głosowaniu wzięło udział ponad 66 tys. osób. Organizator ankiety poinformował jednak, że "zdecydowana większość głosów oddanych w sondzie, to głosy oddane w wyniku obejścia naszych zabezpieczeń jednokrotnego głosowania".

"Razem walczymy o zwycięstwo! Sonda na epoznan.pl Teraz to ponad 66 tys. głosujących co daje jeszcze więcej motywacji do ciężkiej pracy. Dziękuję za poparcie i proszę oddajcie na mnie głos 21 października" - napisał 18 września na Facebooku Zysk, publikując wyniki sondy.


Na drugim miejscu uplasował się urzędujący prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej. Uzyskał 24 proc. głosów.

 

 

Usuwali pliki cookie


W komentarzach po głosowaniach redaktor naczelny portalu Witold Kundzewicz poinformował jednak, że część głosów została oddana w nieuczciwy sposób. "Działały one pozytywnie także na wynik Pana poparcia - głosów Pana popierających było więcej niż news ten miał łącznie czytelników" - podkreślił.


Jak tłumaczył Kundzewicz w rozmowie z portalem poznan.wyborcza.pl, sonda była zabezpieczona blokadą na pliki cookie. Można ją jednak obejść, usuwając pliki z komputera. - Uważałem, że skoro Tadeusz Zysk na Facebooku chwali się wynikami tej sondy, co do których mamy pewność, że są zmanipulowane, to należy sondę usunąć i wyjaśnić przyczyny - wyjaśnił, dodając, że nie był to jedyny kandydat z podejrzanie dużą liczbą głosów.


Organizatorzy zdecydowali się usunąć sondę w całości, ponieważ - jak zaznaczyli - "nie znają mocniejszych zabezpieczeń do przeprowadzenia anonimowej ankiety w internecie".

 


Kandydat PiS przekonywał, że nikogo nie mobilizował do głosowania w sondzie.


W sondażu przeprowadzonym 10 września przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej" Tadeusz Zysk uzyskał 22,5 proc. poparcia. Jacek Jaśkowiak - 51,1 proc.

 

polsatnews.pl, poznan.wyborcza.pl. epoznan.pl

prz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie