Euro 2024 w Niemczech. Turniej odbędzie się na 10 stadionach

Świat

Niemcy zorganizują piłkarskie mistrzostwa Europy w 2024 roku. Wyboru dokonali w szwajcarskim Nyonie członkowie Komitetu Wykonawczego UEFA. Jedynym kontrkandydatem była Turcja.

Decyzję ogłosił w Nyonie prezydent Europejskiej Unii Piłkarskiej Słoweniec Aleksander Ceferin.

 

Turniej z udziałem 24 drużyn (51 meczów) zostanie zorganizowany na dziesięciu obiektach, w tym Allianz Arena w Monachium i na Stadionie Olimpijskim w Berlinie, gdzie może odbyć się finał. Pozostałe miasta to: Duesseldorf, Stuttgart, Kolonia, Hamburg, Lipsk, Dortmund, Gelsenkirchen i Frankfurt.

 

Ostatnią ważną imprezą piłkarską organizowaną przez Niemcy były mistrzostwa świata 2006.

 

 

W głosowaniu wzięło udział 17 członków Komitetu Wykonawczego UEFA. W skład tego gremium wchodzi m.in. prezes PZPN Zbigniew Boniek, który - jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa - oddał swój głos na Niemców.

 

Ich zwycięstwo było zdecydowane - niemiecką kandydaturę poparło 12 działaczy, tylko czterech było za Turcją, a jeden głos okazał się nieważny.

 

- Procedura była przejrzysta, głosowanie demokratyczne. A każda demokratyczna decyzja jest właściwą decyzją - podkreślił Ceferin.

 

"Zorganizujemy wielką imprezę piłkarską"

 

Turcja po raz czwarty w ostatnim czasie przegrała rywalizację o organizację mistrzostw Europy - poprzednio w przypadku Euro 2008, 2012 i 2016.

 

- Bardzo dziękujemy za zaufanie. Czuję się odpowiedzialny. Będziemy robić wszystko, aby spełnić oczekiwania - powiedział prezes Niemieckiej Federacji Piłkarskiej (DFB) Reinhard Grindel, który podobnie jak selekcjoner tamtejszej reprezentacji Joachim Loew siedział w pierwszym rzędzie.

 

Już w sierpniu informowano, że w przypadku zwycięstwa niemieckiej kandydatury szefem komitetu organizacyjnego Euro 2024 zostanie były piłkarz tamtejszej reprezentacji, mistrz świata z 2014 roku Philipp Lahm (dotychczas ambasador kandydatury).

 

- Mamy wspaniałe stadiony i fanów, którzy kochają futbol. Przede wszystkim mamy ludzi, którzy uwielbiają świętować z innymi Europejczykami. Zorganizujemy wielką imprezę piłkarską w Niemczech - powiedział w czwartek Lahm.

 

 

W przeszłości mistrzostwa Europy tylko raz odbyły się na terenie Niemiec (RFN) - w 1988 roku, gdy grało osiem reprezentacji.

 

Najbliższe mistrzostwa Europy - w 2020 roku - odbędą się w aż 12 miastach w różnych krajach - w Anglii, Azerbejdżanie, Danii, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemczech, Rosji, Rumunii, Szkocji, we Włoszech i na Węgrzech. W ten sposób uczczona zostanie 60. rocznica powstania UEFA. Ćwierćfinały odbędą się w Baku, Monachium, Rzymie i Sankt Petersburgu, a półfinały i finał w Londynie.

 

W 2012 roku turniej, wówczas z udziałem 16 drużyn, organizowały wspólnie Polska i Ukraina. Cztery lata później impreza, w której uczestniczyły już 24 zespoły, odbyła się we Francji, a mistrzowski tytuł zdobyła Portugalia.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie