ABW zatrzymała sześć osób podejrzewanych o oszustwa na podatku VAT

Polska
ABW zatrzymała sześć osób podejrzewanych o oszustwa na podatku VAT
Polsat News

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała w różnych miejscach kraju sześć osób podejrzewanych o oszustwa podatkowe, m.in. uszczuplenia VAT na 4 mln zł w latach 2014-15. Wobec trzech z nich sąd zdecydował o areszcie.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn potwierdził, że do zatrzymania przez agentów poznańskiej delegatury ABW doszło w poniedziałek 24 września w czterech województwach: wielkopolskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i podlaskim.

 

- Zatrzymani to prezesi, właściciele i pracownicy podmiotów, którzy wystawiając fałszywe faktury dokonywali fikcyjnego obrotu granulatem tworzyw sztucznych - wyjaśnił Żaryn. Zaznaczył, że działali dla uszczuplenia należnego podatku i uzyskania nienależnego zwrotu VAT.

 

Większość uczestniczących w transakcjach podmiotów nie prowadziła faktycznej działalności gospodarczej, a obrót materiałami był dokumentowany fikcyjnymi fakturami - wynika z materiału dowodowego zebranego w śledztwie.

 

Żaryn podał, że podejrzanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, oszustwa i przestępstw skarbowych. - Wobec trzech zatrzymanych sąd zastosował areszt, a wobec trzech pozostałych zastosowano środki wolnościowe - dozór policji i zakazu opuszczenia kraju - powiedział rzecznik.

 

Przypomniał, że w tym śledztwie do tej pory zarzutami objęto dziesięć osób, a całość spowodowanego działaniami grupy strat Skarbu Państwa na VAT, to ponad 25 mln zł. Śledztwo ABW nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp.

 

PAP

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie