Wojewoda wielkopolski: zaniedbania i nieprawidłowości w poznańskim pogotowiu

Polska
Wojewoda wielkopolski: zaniedbania i nieprawidłowości w poznańskim pogotowiu
Polsat News/zdj.ilustracyjne

Zaniedbania i nieprawidłowości w funkcjonowaniu Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu (WSPR) wykazała kontrola wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna. Stacja jest największą dyspozytornią medyczną w Wielkopolsce.

Kontrolę przeprowadzono na polecenie wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna w związku z pojawiającymi się sygnałami o możliwych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu stacji w Poznaniu - poinformowało biuro prasowe urzędu wojewódzkiego w Poznaniu.

 

W wyniku kontroli stwierdzono "niespełnianie podstawowych wymogów wynikających z przepisów prawa, w tym brak odpowiedniej liczby dyspozytorów medycznych (na 76 dni objętych kontrolą w przypadku 71 dni brakowało pełnej obsady dyspozytorów, średnio na dobę zgłoszenia odbierało 5 zamiast 7 dyspozytorów) oraz niepełną obsadę specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego (w przypadku 460 na 1628 wyjazdów specjalistycznych ZRM, co stanowi praktycznie jedną trzecią w czasie objętym kontrolą brakowało lekarza w zespole), co może prowadzić bezpośrednio do zagrożenia zdrowia i życia pacjentów".

 

"Liczę na szybkie wyeliminowanie nieprawidłowości"

 

Zdaniem wojewody wyniki kontroli "nie nastrajają pozytywnie i jednoznacznie wskazują na pilną potrzebę wdrożenia działań o charakterze naprawczym".

 

- Liczę na szybkie wyeliminowanie nieprawidłowości i doprowadzenie do poprawy sytuacji w poznańskiej stacji - podkreślił Hoffmann.

 

Biuro prasowe urzędu wojewódzkiego wskazało, że ustalenia kontroli budzą przede wszystkim wątpliwości co do prowadzenia nadzoru nad WSPR przez podmiot tworzący, którym jest samorząd województwa wielkopolskiego. "Zgodnie z obowiązującym prawem to marszałek odpowiedzialny jest za to, by podmiot leczniczy niebędący przedsiębiorcą, jakim jest WSPR w Poznaniu, postępował zgodnie z przepisami prawa, statutem i regulaminem organizacyjnym, w szczególności w zakresie dostępności i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych. Dlatego ważne jest, aby marszałek województwa wielkopolskiego podjął odpowiednie kroki w celu wyeliminowania stwierdzonych nieprawidłowości i doprowadzenia do poprawy zaistniałej sytuacji" - podkreślono w komunikacie.

 

"Brzemienne skutki dla mieszkańców"

 

Protokół został już został przekazany do podmiotu kontrolowanego, jednak "z uwagi na wagę stwierdzonych nieprawidłowości wojewoda Zbigniew Hoffmann poinformował dyrektora NFZ w Poznaniu i marszałka Marka Woźniaka już na tym etapie procedowania kontroli o stwierdzonych zaniedbaniach i nieprawidłowościach, które mogą mieć brzemienne skutki dla mieszkańców Poznania i powiatu poznańskiego".

 

Wojewoda wyraził nadzieję, że "troska o zdrowie i życie pacjentów spowoduje podjęcie w najbliższym czasie zdecydowanych działań służących zabezpieczeniu odpowiedniej opieki pacjentom przez stację".

 

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu jest największą dyspozytornią medyczną w Wielkopolsce. W jej skład wchodzą 24 zespoły ratownictwa medycznego. Nadzór nad systemem ratownictwa medycznego w województwie sprawuje wojewoda.

 

PAP

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze