Trump: w bardzo nieodległej przyszłości spotkam się z Kim Dzong Unem

Świat
Trump: w bardzo nieodległej przyszłości spotkam się z Kim Dzong Unem
PAP/EPA/JUSTIN LANE

Prezydent USA Donald Trump powiedział w środę, że wkrótce spotka się z północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Unem. Zaznaczył, że miejsce i termin szczytu zostaną ogłoszone w nieodległej przyszłości.

- Spotkam się z przewodniczącym Kimem w bardzo nieodległej przyszłości. Będzie to ogłoszone. Dzisiaj mamy konferencję prasową. Zaczniemy o tym rozmawiać. Ale miejsce i datę ogłosimy w bardzo nieodległej przyszłości - oświadczył Trump.

 

Pytany o to, co Pjongjang musi zrobić przed kolejnym szczytem, Trump podkreślił, że zarówno on, jak i Kim dokonali "ogromnego" postępu od ubiegłego roku. Mówił też o "wspaniałych" stosunkach między Waszyngtonem i Pjongjangiem.

 

"Po październiku"

 

Sekretarz stanu Mike Pompeo podkreślił, że przygotowuje kolejny szczyt przywódców. Pompeo zaznaczył, że do spotkania najprawdopodobniej nie dojdzie wcześniej niż "po październiku".

 

- Starannie pracujemy nad tym, by zapewnić odpowiednie warunki, byśmy mogli podczas szczytu osiągnąć jak najwięcej. Ale mamy nadzieję, że będzie to wkrótce - powiedział Pompeo w wywiadzie dla CBS This Morning.

 

"Postępy w negocjacjach" 

 

We wtorek podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, odnosząc się do Korei Północnej, Trump oświadczył, że jego administracja robi postępy w negocjacjach z reżimem, i pochwalił Kim Dzong Una za odważną inicjatywę pokojową, wstrzymanie testów nuklearnych i rakietowych, uwolnienie przetrzymywanych tam Amerykanów oraz zwrot szczątków niektórych amerykańskich żołnierzy, którzy zginęli w wojnie koreańskiej.

 

W czerwcu Trump spotkał się z Kimem w Singapurze; głównym tematem rozmów była denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze