Krystyna Pawłowicz i Grzegorz Schetyna komentują decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego

Polska
Krystyna Pawłowicz i Grzegorz Schetyna komentują decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego
PAP/ Leszek Szymański

- NSA nie ma żadnej prawnej możliwości zablokowania toczącej się procedury powołania sędziów do SN, a tym bardziej nawet bez wglądu do akt personalnych kandydatów - powiedziała w rozmowie z portalem "wPolityce" posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. Z kolei lider PO Grzegorz Schetyna twierdzi, że decyzja NSA pokazuje, że "działania KRS są na granicy prawa lub poza nim".

Naczelny Sąd Administracyjny podjął dwa postanowienia o wstrzymaniu wykonania uchwały KRS z wnioskami o powołanie sędziów Sądu Najwyższego do Izby Karnej - poinformowano nas w biurze informacji sądowej NSA.

 

- NSA postanowił wstrzymać wykonanie uchwały KRS z dnia 24 sierpnia 2018 r. w zaskarżonej części. Wnioskowano o udzielenie zabezpieczenia w postępowaniu o uchylenie uchwały KRS w przedmiocie przedstawienia wniosków o powołanie do pełnienia urzędu sędziego SN w Izbie Karnej - poinformował wydział informacji sądowej NSA.

 

Pawłowicz: NSA nie miał prawa wydać postanowienia 

 

Krystyna Pawłowicz, odnosząc się do decyzji NSA, powiedziała w rozmowie z portalem "wPolityce", że NSA nie miał prawa wydać postanowienia w sprawie odwołujących się sędziów.

 

- NSA nie ma żadnej prawnej możliwości zablokowania toczącej się procedury powołania sędziów do SN, a tym bardziej podjętej z tak rażącym naruszeniem procedury i nawet bez wglądu do akt personalnych kandydatów. Działania sędziów są więc oczywistym złamaniem procedury i to przez kandydujących sędziów, którzy już wcześniej zapowiadali sabotowanie procedury. Najsmutniejsze jest to, że do tej bezprawnej praktyki przyłączył się skład NSA - powiedziała Pawłowicz.

 

- Naczelny Sąd Administracyjny również naruszył ustawową procedurę i podjął środki nieprzewidziane w ustawie. NSA nie czekając na stanowisko KRS, ani nawet na akta personalne +zawiesił+ uchwałę KRS. Ustawa nie przewiduje takiej możliwości. NSA, jak widać, ściga się z KRS i z prezydentem, chcąc swymi bezprawnymi działaniami i dezinformując opinię publiczną, zablokować procedurę obsady SN - dodała.

 

Pawłowicz podkreśliła, że żadne postanowienie NSA dotyczące skargi na uchwałę KRS nie wstrzymuje procedury powołania sędziego przez prezydenta, stwarza jedynie kandydatowi możliwość wystartowania w kolejnym konkursie.

 

- W pierwszej kolejności przygotowaliśmy uzasadnienia uchwał dla kandydatów do Izby Dyscyplinarnej i wysłaliśmy je do prezydenta. Te kandydatury zostały już przyjęte, a sędziowie wyznaczeni. Teraz kończymy opiniowanie uchwał dotyczących kandydatów do pozostałych izb. Do każdej z izb kilku kandydatów zgłosiło zastrzeżenia i złożyło odwołania. Procedura jest taka, że odwołania kandydatów od uchwał KRS powinny być składane do NSA tylko i wyłącznie za pośrednictwem Przewodniczącego KRS. Dwóch sędziów, stosując prawo dowolnie, najwyraźniej ścigając się z czasem, z pominięciem procedury ustawowej, przekazało swoje odwołania równolegle, bezpośrednio NSA, a nie tylko do KRS. Tak stało się właśnie w przypadku sędziów kandydujących do Izby Karnej, sędziego Piotra Gąciarka i Rafała Skrzecza - tłumaczyła.

 

W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN - do obsadzenia były 44 stanowiska sędziowskie.

 

Pod koniec sierpnia KRS wyłoniła łącznie 40 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Dyscyplinarnej, Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, Izbie Cywilnej oraz Izbie Karnej SN. Na początku września przewodniczący KRS Leszek Mazur podpisał uchwałę Rady o przedstawieniu wniosku prezydentowi Andrzejowi Dudzie o powołanie 12 sędziów Izby Dyscyplinarnej SN.

 

Oprócz 12 osób do Izby Dyscyplinarnej Rada wyłoniła: 20 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, 7 kandydatów na wakaty w Izbie Cywilnej i jedną kandydaturę na wakat w Izbie Karnej.

 

Schetyna: działania KRS są na granicy prawa lub poza prawem 


- Decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego pokazuje to, o czym mówimy od dawna, że działania KRS są na granicy prawa lub poza prawem - powiedział w środę w Tomaszowie Mazowieckim lider PO Grzegorz Schetyna komentując postanowienie NSA.

 

Naczelny Sąd Administracyjny podjął we wtorek dwa postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia w postaci wstrzymania wykonania uchwały KRS z wnioskami o powołanie sędziów Sądu Najwyższego do Izby Karnej. Zabezpieczenie zostało zastosowane w postępowaniu o uchylenie uchwały KRS. Wnioski w tej sprawie złożyło dwóch kandydatów na sędziów Izby Karnej, którzy nie uzyskali rekomendacji Rady.

 

Zdaniem Schetyny, to postanowienie jest pewnego rodzaju przełomem. Polityk dodał, że łączy je z aktywnością Komisji Europejskiej. Lider PO uważa, że nadszedł najwyższy czas, aby "ta władza, większość sejmowa opamiętała się i przestała demolować i odbierać niezawisłość sędziom i niezależność Sądu Najwyższego".

 

Przewodniczący Platformy wyraził nadzieję, że w związku z decyzją NSA, prezydent Andrzej Duda wyciągnie odpowiednie wnioski. - Chciałbym, aby prezydent zachował się tak jak rok temu, kiedy obiecywał weto i kiedy to weto podpisał - dodał Schetyna. - Później jednak kompletnie poddał się i realizował politykę Jarosława Kaczyńskiego. Dziś to jest oczywiście dla niego (prezydenta) sprawdzian - podkreślił polityk.

 

Schetyna uważa, że prezydent musi jako głowa państwa być arbitrem w tym sporze. Musi "wycofać się ze wspierania procedury łamania prawa i niszczenia niezawisłości sędziowskiej" - zaznaczył.

 

Lider Po odniósł się też do losowania w PKW. Komitet Koalicji Obywatelskiej wylosował numer 4. - Pamiętam, że wylosowaliśmy kiedyś czwórkę i to było dobre losowanie, było zwycięstwo. To jest dobry znak. Czwórka, to jest "For You", to jest dla ciebie, to jest z pozdrowieniem, uśmiechem dla tych, którzy będą głosować na Koalicję Obywatelską - powiedział. 

 

PAP

mos/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie