Prymas: powstanie dokument o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez duchownych

Polska
Prymas: powstanie dokument o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez duchownych
Polsat News

- Do końca listopada powstanie dokument o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez duchownych. Episkopat zbierze też dane o skali zjawiska - poinformował na środowej konferencji prasowej prymas Polski abp Wojciech Polak.

Prymas Polski uczestniczył w dwudniowym 380. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które we wtorek rozpoczęło się w Płocku. Po zakończeniu obrad odbyła się konferencja prasowa.

 

- Wiemy, że temat nie jest łatwy. Chodzi o to, żebyśmy się wzajemnie uwrażliwili przede wszystkim na krzywdę ofiar, ale także na budowanie takiego systemu, w którym dzieci, młodzi ludzie będą czuli się bezpiecznie. To jest główny priorytet - podkreślił prymas.

 

Abp Polak przypomniał, że temat nadużyć wobec małoletnich pojawiał się już w pracach KEP, a impulsem do ponownego jego podjęcia był m.in. sierpniowy List do Ludu Bożego papieża Franciszka, w którym stanowczo potępił on przypadki pedofilii w Kościele.

 

"Nie będzie to dokument prawny"

 

Odnosząc się do planowanych inicjatyw, abp Polak zapowiedział, że dokument, który będzie m.in. zawierał informacje o podejmowanych w Kościele polskim działaniach, związanych z ochroną małoletnich przed nadużyciami, ma powstać do końca listopada. Wyjaśnił zarazem, że nie będzie to dokument prawny, podobny do obowiązujących już "Wytycznych dotyczących wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia".

 

- Będzie to dokument, który bardziej ma nam służyć do komunikacji ze społeczeństwem, pokazać nie tylko, jaka jest nasza wola, ale też, jakie działania za tym idą, jakie są kierunki tych działań, co udało się nam zrobić, co widzimy w pewnej perspektywie - zaznaczył prymas.

 

Zdaniem abp. Polaka w sprawie nadużyć seksualnych duchownych Kościół "nie jest na końcu drogi". - Nie możemy powiedzieć, że wszystko opracowaliśmy i teraz jest tylko czas wcielania w życie tych rzeczy, ale jesteśmy ciągle w pracy. Jest to ciągle podejmowanie tego zagadnienia i troska konkretna, która musi rozwijać się dalej - ocenił.

 

Episkopat ma zbierać dane statystyczne nt. nadużyć seksualnych

 

W opinii abp. Polaka intensywna praca nad dokumentem jest wynikiem "roztropności biskupów". - Dziś poświęciliśmy dużo czasu na ten temat. Ale musimy (pracować - red.) z dużym spokojem - żebyście państwo zrozumieli jasno, a przede wszystkim, żeby wierni zrozumieli jasno, jaki jest ten kierunek naszych działań - podkreślił.

 

Prymas poinformował, że episkopat będzie pracował także nad zebraniem danych statystycznych o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez duchownych. - Dlatego, że chcemy przede wszystkim także sami wiedzieć, jaka jest skala tych nadużyć w Kościele w Polsce i to, myślę, musi służyć potem budowaniu na tej bazie dobrego programu prewencyjnego (...). Myślę, że to będzie pomagało nam również w pewnej komunikacji z ofiarami, z troską o ofiary, z tym, żebyśmy potrafili tę rzeczywistość ująć i pokazać (...). To jest kierunek, który podczas tej konferencji został nakreślony, został potwierdzony - powiedział abp Polak.

 

Wyjaśnił, że biskupi wyjeżdżają z zebrania plenarnego "z zadaniem domowym". - W skali Polski przeprowadzenie takiego systemu prewencji i szkoleń wymagać będzie dużego zaangażowania, także trenerów z Centrum Ochrony Dziecka, ale nie jesteśmy też bezradni, dlatego że dzięki szkoleniom, które były prowadzone przez o. Adama Żaka (koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży KEP - PAP) i jego zespół, już mamy dość dużą grupę specjalistów, którzy będą takie szkolenia mogli przeprowadzić. Więc patrzymy na to z nadzieją. Być może takie szkolenia będą się odbywać w każdej diecezji - poinformował prymas.

 

Gądecki: dewiza św. Stanisława Kostki oddaje cały sens wiary

 

Zebranie plenarne KEP, które odbywało się w płockim Wyższym Seminarium Duchownym, było m.in. przygotowaniem do 15. Zgromadzenia Plenarnego Biskupów, jakie odbędzie się od 3 do 28 października w Rzymie pod hasłem "Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania". Biskupi omawiali m.in. zaangażowanie Kościoła w Polsce w Światowe Dni Młodzieży, które w styczniu 2019 r. będzie gościła Panama. Dyskutowano również o duszpasterstwie rodzin.

 

Obrady KEP w Płocku były częścią obchodów Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki, które w diecezji płockiej, skąd pochodzi ten święty, rozpoczęły się 6 stycznia w Święto Trzech Króli i potrwają do Niedzieli Chrystusa Króla, czyli do 25 listopada.

 

- Jest to święty nie byle jaki, dlatego, że oprócz bycia patronem polskiej młodzieży jest również szeroko znany na całym świecie jako patron wywodzący się z gremium zgromadzenia jezuitów - powiedział na zakończenie obrad przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Podkreślił, że św. Stanisława Kostkę cechowała głęboka duchowość. Zwrócił przy tym uwagę, że dewiza tego świętego, zarazem dewiza jezuitów - "Ad maiora natus sum - Do większych rzeczy jestem urodzony", oddaje cały sens wiary.

 

PAP

msl/bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie