Od października można będzie jeździć bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC

Polska
Od października można będzie jeździć bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC
Polsat News

Przestaje obowiązywać nakaz posiadania przy sobie dokumentów auta. Od 1 października kierowcy będą mogli jeździć bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania polisy OC. Za ich brak nie dostaną mandatu.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski podpisał w tej sprawię komunikat 29 czerwca. Okres oczekiwania na wejście w życie przepisów trwał trzy miesiące i wynikał z ustawy "Prawo o ruchu drogowym".

 

- Obowiązek wożenia dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ubezpieczenia zniknie z prawa. Wierzę, że ułatwi to życie kierowcom - przekazał Zagórski.

 

Kierowcy nie muszą wozić dokumentów, bo dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Uprawnione służby (np. policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego) podczas kontroli sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK.

 

W przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego zatrzymanie dokumentów będzie odnotowane w systemie informatycznym, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie.

 

Należy pamiętać, że prowadzący pojazd nadal będzie musiał mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty.

 

polsatnews.pl

las/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie