Komputer badał stan pacjenta pod narkozą. Nagle zaczął restartować się przez aktualizację Windowsa

Świat
Komputer badał stan pacjenta pod narkozą. Nagle zaczął restartować się przez aktualizację Windowsa
Zdj. ilustracyjne/Max Pixel/CC0 Public Domain

Do kuriozalnej sytuacji doszło w jednym z norweskich szpitali. Z powodu automatycznej aktualizacji systemu Windows w komputerze trzeba było przerwać badanie pacjenta, który był już pod narkozą. W związku z tym badanie nie mogło zostać przeprowadzone, a pacjent leżał niepotrzebnie w znieczuleniu przez godzinę.

Kilka razy w roku szpital w norweskim Østfold publikuje anonimowe raporty o incydentach, które miały miejsce w placówce.  W ostatnim, opublikowanym we wrześniu, raporcie została opisana historia pewnego badania przeprowadzonego pod narkozą.

 

Po wprowadzeniu pacjenta w stan śpiączki komputer używany do przeprowadzenia badania nagle zaczął automatycznie aktualizować oprogramowanie. Ponieważ szpital nie dysponował zapasowym komputerem z takim samym oprogramowaniem, badanie musiało zostać przerwane.

 

"W związku z tym pacjent nie mógł być poddany badaniu i leżał niepotrzebnie w znieczuleniu przez godzinę" - wskazał szpital w raporcie.

 

- To było całkowicie nieoczekiwane i zaskakujące dla zespołu przeprowadzającego badanie - powiedział norweskim mediom Jostein Vist, szef komisji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo pacjentów w szpitalu Østfold.

 

"Procedury zostały sprawdzone i zmienione"

 

- Całe zdarzenie miało miejsce w najgorszym dla pacjenta momencie. Incydent nie stanowił bezpośredniego zagrożenia dla jego życia, jednak narkoza powodowała niepotrzebne obciążenie jego organizmu - dodał Vist.

 

Gdy uporano się z problemem pacjent ponownie musiał zostać wprowadzony w stan narkozy. Tym razem badanie udało się przeprowadzić bez perturbacji.

 

Jak na ironię szpital w Østfold został w ubiegłym roku wybrany jako jeden z najlepszych w Europie w zakresie stosowania nowych technologii w leczeniu.

 

Placówka poinformowała, że po incydencie, zmodyfikowano procedury, aby podobne incydenty nie powtórzyły się w przyszłości.

 

- Procedury zostały sprawdzone i zmienione, więc podobne zdarzenia nie powinny się powtórzyć. Oprogramowanie w komputerach wykorzystywanych do badań nie może się już aktualizować, bez ręcznego uruchomienia całego procesu - wyjaśnił Vist.

 

nrk.no, ithardware.pl

dk/ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze