"Wielki naród staje w obronie niepodległości". Trump o Polsce na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Świat
"Wielki naród staje w obronie niepodległości". Trump o Polsce na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ
PAP/EPA/JASON SZENES

- W Polsce wielki naród staje w obronie swej niepodległości - powiedział we wtorek prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Zapewnił też, że USA udzielą "pomocy zagranicznej jedynie tym, którzy je szanują, i tym, którzy są jej przyjaciółmi". Zwrócił się też do Niemiec, aby brały przykład z Polski i nie polegały na Rosji, jeśli chodzi o dostawy energii.

- Marzenia narodów są tak różnorodne, jak one same; jak Indie, Arabia Saudyjska, Izrael, Polska, w której wielki naród staje w obronie swej niepodległości, bezpieczeństwa i suwerenności - mówił prezydent USA.

 

Trump zapewnił, że też chce ograniczyć do 25 proc. wkład USA w operacje pokojowe. Zaapelował również, by świat izolował reżim w Iranie. - Okropne porozumienie w sprawie programu nuklearnego było gratką dla irańskich przywódców - mówił.

 

Wezwał też do "sprawiedliwej i zrównoważonej" wymiany handlowej. Podkreślił, że nierównowaga handlowa z Chinami "nie może być tolerowana".

 

"Gratulujemy państwom europejskim"

 

Podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Trump odniósł się też do dostaw energii. 

 

- Opieranie się na jednym zagranicznym dostawcy może narazić państwa na wymuszenia i zastraszanie, dlatego gratulujemy państwom europejskim, takim jak Polska, że prowadzą budowę bałtyckiego rurociągu, tak aby kraje nie były zależne od Rosji w celu zaspokojenia swoich potrzeb energetycznych - powiedział Trump.

 

- Niemcy będą całkowicie uzależnione od rosyjskiej energii, jeśli natychmiast nie zmienią kursu - podkreślił.

 

Chodzi o budowę gazociągu Baltic Pipe, który ma połączyć złoża gazu znajdujące się na norweskim szelfie Morza Północnego przez system duński i Bałtyk z polskim wybrzeżem.

 

Baltic Pipe wraz z terminalem LNG w Świnoujściu jest częścią tzw. Korytarza Północ-Południe, dzięki któremu gaz pochodzący z Norwegii bądź gaz, który trafi do terminala LNG, będzie mógł być transportowany przez Polskę w kierunku południowym. 

 

Rosyjski koncern Gazprom i jego europejscy partnerzy budują gazociąg Nord Stream 2, którego celem jest podwojenie ilości gazu ziemnego przepompowywanego z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, z pominięciem tradycyjnej trasy tranzytowej na Ukrainie.

 

PAP, polsatnews.pl

bas/mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie