Działaczka odwołana ze Społecznej Rady przy komisji weryfikacyjnej. Chodzi o kontakty z Fenix Group

Polska
Działaczka odwołana ze Społecznej Rady przy komisji weryfikacyjnej. Chodzi o kontakty z Fenix Group
Polsat News

Działaczka lokatorska Ewa Andruszkiewicz została odwołana przez ministra sprawiedliwości ze Społecznej Rady przy komisji weryfikacyjnej - poinformowali członkowie rady. Powodem wykluczenia były jej kontakty z przedstawicielem Fenix Group. A Fenix podkreśla, że "nigdy nie proponował mieszkańcom kamienic gratyfikacji finansowych". Oferował jedynie pomoc finansową mieszkańcom "w trudnej sytuacji".

"Decyzję o odwołaniu Pani Ewy Andruszkiewicz ze Społecznej Rady podjął Minister Sprawiedliwości Pan Zbigniew Ziobro w uzgodnieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Panem Joachimem Brudzińskim w oparciu o uzasadnione i udokumentowane przyczyny" - czytamy w oświadczeniu Rady Społecznej. "Pani Ewa Andruszkiewicz na spotkaniu Społecznej Rady z wiceprzewodniczącym komisji weryfikacyjnej przyznała się do utrzymywania przez okres trzech miesięcy stałych kontaktów z panem Radosławem Martyniakiem z zarządu spółek z Fenix Group" - podkreślono.

 

Według oświadczenia "przedmiotem kontaktów Pani Ewy Andruszkiewicz z przedstawicielem Fenix Group, zgodnie z jej przekazem, było powołanie przez Fenix Group fundacji z funduszem miliona złotych, która miałaby wypłacać środki dla lokatorów". "Kooperacja Pani Ewy Andruszkiewicz z Fenix Group została przez nią zatajona przed pozostałymi członkami Społecznej Rady oraz członkami komisji weryfikacyjnej" - czytamy.

 

Fenix Group przedmiotem pracy komisji

 

"Angażując się w rozmowy z Fenix Group i nie informując o tym Społecznej Rady pomimo zobowiązania do przekazywania informacji o sytuacji w budynkach, pani Ewa Andruszkiewicz nie tylko zachowała się nielojalnie wobec rady i utraciła jej zaufanie, ale przede wszystkim zawiodła tych mieszkańców, którzy, choć znajdują się w bardzo złym i trudnym położeniu, pomimo obietnic gratyfikacji finansowych, twardo odmówili układania się z Fenix Group i przyszli po pomoc do rady" - podkreślono.

 

Członek Rady Społecznej, warszawski radny PiS Oskar Hejka powiedział, że "jeżeli działalność spółek Fenix Group jest przedmiotem prac komisji weryfikacyjnej i rada opiniuje to, co się dzieje w danym postępowaniu, to nieinformowanie o kontaktach związanych z dużymi pieniędzmi uważaliśmy, że jest nie do zaakceptowania".

 

Hejka przypomniał, że Radosław Martyniak zeznawał podczas rozprawy komisji weryfikacyjnej dotyczącej reprywatyzacji kamienicy przy Noakowskiego 16, w której udziały miała rodzina prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Jak dodał Hejka, intencje grupy Fenix wobec Andruszkiewicz "mogły być różne".

 

Hejka dodał, że przedstawiciele rady poinformowali o możliwości konfliktu interesów Andruszkiewicz ministra Zbigniewa Ziobro, który zdecydował o jej odwołaniu.

 

Feniks Group: oferowaliśmy mieszkańcom pomocą finansową

 

W piśmie do polsatnews.pl Feniks Group zapewnił, że "nigdy nie proponował mieszkańcom kamienic gratyfikacji finansowych".

 

"Działania Fenix Group były pomocą finansową dla tych mieszkańców kamienic, którzy znajdują się w trudnej sytuacji. Spotkania przedstawicieli grupy z Ewą Andruszkiewicz odbywały się w celu wypracowania zasad funkcjonowania Funduszu Pomocowego, który Fenix Group pragnie stworzyć w celu rozszerzenia pomocy dla lokatorów kamienic. Grupa zaprosiła do współpracy wiele organizacji lokatorskich oraz pozarządowych, m.in. Komitet Obrony Praw Lokatorów, Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorow im. J. Brzeskiej, Miasto jest Nasze, Fundację Pomocy Rodzinie "Człowiek w potrzebie" oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Praga Północ" - głosi oświadczenie Fenix Group.

 

PAP, polsatnews.pl

mta/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie