Awaria w rafinerii PKN Orlen w Płocku. "Systemy prewencyjne zadziałały prawidłowo"

Polska
Awaria w rafinerii PKN Orlen w Płocku. "Systemy prewencyjne zadziałały prawidłowo"
Pani Iwona

Mieszkańcy Płocka informowali we wtorek w mediach społecznościowych o kłębach czarnego dymu unoszących się nad miastem. Substancje wydobywały się z pochodni w rafinerii PKN Orlen. Koncern poinformował, że na terenie zakładu doszło do "zdarzenia", które "spowodowało zakłócenie pracy systemów technologicznych". Zapewniono, że nie ma zagrożenia dla zdrowia pracowników i mieszkańców.

"Jeśli nie musicie to nie wychodźcie z domu i pozamykajcie okna. Jeśli macie możliwość to najlepiej zabierzcie swoje dzieci i wyjedźcie z miasta" - napisano na stronie "Nowy Zielony Płock".

 

Kłęby dymu nad miastem

 

Płocki oddział Zielonych opublikował zdjęcia, na których widać kłęby czarnego dymu unoszące się nad miastem. Zaapelowano również, by Orlen "przestał truć Płock".

 

 

"Efekty świetlne i wizualne wynikają z bezpiecznego zatrzymania instalacji"

 

"Systemy prewencyjne zadziałały prawidłowo - zrzut substancji nastąpił na pochodnie, gdzie ulegają one spaleniu. Stąd widoczne efekty świetlne i wizualne, które wynikają z bezpiecznego zatrzymywania instalacji" - napisał PKN Orlen w oświadczeniu dla mediów.

 

Koncern zapewnił, że monitoruje sytuację i "na bieżąco będzie podejmować stosowne działania". Spółka podała, że zakładzie produkcyjnym PKN Orlen w Płocku wystąpiła we wtorek nieszczelność sieci parowej zakładowej elektrociepłowni.

 

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Płocku poinformowało polsatnews.pl, że po kilku godzinach sytuacja się ustabilizowała.

 

"Zgodnie z procedurami, na wypadek braku źródła pary, nastąpiło czasowe, bezpieczne zatrzymanie części instalacji. Sytuacja została w krótkim czasie opanowana. Nad zakładem nie ma już ciemnego dymu. Obecnie trwa sekwencyjne przywracanie pracy poszczególnych instalacji" - podała spółka.

 

Nie przekroczono norm zanieczyszczeń powietrza

 

"Odpowiednie służby ochrony środowiska przeprowadziły badania, które nie zarejestrowały przekroczeń norm jakości powietrza" - podała spółka. "Sytuacja ta, na żadnym etapie, nie stwarzała więc zagrożenia dla mieszkańców Płocka" - podkreślił koncern.


Zakład produkcyjny PKN Orlen w Płocku to największy kompleks rafineryjno-petrochemiczny w Polsce i jeden z największych w Europie.

 

Zdjęcia z Płocka otrzymaliśmy od użytkowników. Zdjęcia, filmy i informacje można wysłać przez stronę "Widzisz-Zareaguj" oraz profil polsatnews.pl na Facebooku.

 

polsatnews.pl, PAP

bas/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze