Ziobro: zatrzymano kolejnego podejrzanego o zbrodnię, za którą skazany został Tomasz Komenda

Polska

W poniedziałek rano został zatrzymany kolejny podejrzany o dokonanie zbrodni w Miłoszycach w noc sylwestrową 1996 r., za którą pierwotnie został niesłusznie skazany Tomasz Komenda - poinformował prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Zatrzymany w poniedziałek podejrzany Norbert B. - jak poinformowano - ma obecnie 40 lat, w chwili zbrodni miał 19 lat. Poszukiwana jest jeszcze jedna osoba.

- Trwają w tej chwili czynności w prokuraturze, zostały postawione zarzuty wytypowanemu podejrzanemu - powiedział Ziobro. Przypomniał też, że wcześniej zatrzymano już pierwszego podejrzanego w tej sprawie - Ireneusza M., który tak jak Norbert B. usłyszał zarzut zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwa.

 

- Prokuratura działa, śledztwo nie jest zakończone, dlatego że poszukujemy jeszcze jednej osoby, która wedle ustaleń dowodowych zabezpieczonych na miejscu zdarzenia, mogła mieć związek z tym drastycznym i strasznym przestępstwem - powiedział Ziobro podczas poniedziałkowego briefingu w Prokuraturze Krajowej.

 

Zastępca prokuratora generalnego do spraw przestępczości zorganizowanej i korupcji prok. Beata Marczak powiedziała natomiast, że zdaniem prokuratury "dowody nie budzą wątpliwości, co do tego, że zarówno Ireneusz M. jak i Norbert B. powinni odpowiedzieć w sprawie tej okrutnej zbrodni".

 

Prok. Marczak dodała, że prokuratura dysponuje mocnymi dowodami przeciwko podejrzanym, a jednocześnie "dowody wykluczyły sprawstwo Tomasza Komendy".

 

Prokuratura nie informuje, czy Norbert B. przyznał się do stawianego mu zarzutu i jakie złożył wyjaśnienia. Po wykonaniu wszystkich "czynności procesowych" prokuratura będzie wnioskowała o tymczasowe aresztowanie Norberta B. Mężczyźnie grozi dożywotnie więzienie.

 

Przesłuchania mieszkańców Miłoszyc i próbki DNA

 

Ziobro zaznaczył, że podejrzanego Norberta B. wytypowano dzięki "benedyktyńskiej" pracy policji, prokuratorów, którzy zdecydowali się najpierw na przesłuchanie mężczyzn, mieszkających w Miłoszycach w czasie, gdy popełniono zbrodnię i mieli ponad 15 lat. Pobrano od nich próbki do badań genetycznych - dodał prokurator generalny. Jak zaznaczył, połączenie tych działań oraz postęp w dziedzinie badań nad DNA "doprowadziły do przełomu".

 

W maju Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę, skazanego prawomocnie w 2004 r. na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki. Mężczyzna spędził w więzieniu - łącznie z okresem aresztu - 18 lat.

 

Komendę skazano prawomocnie za zabójstwo, do którego doszło 31 grudnia 1996 r. Małgorzata K. bawiła się z koleżankami w dyskotece w Miłoszycach pod Wrocławiem. W trakcie zabawy wyszła przed budynek. Kilkanaście godzin później została znaleziona martwa na prywatnej posesji naprzeciwko dyskoteki. Zmarła wskutek wyziębienia organizmu i odniesionych ran.

 

PAP

jm/mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze