Samotny żeglarz na Ocenie Indyjskim jest ciężko ranny. Trwa międzynarodowa akcja ratunkowa

Świat
Samotny żeglarz na Ocenie Indyjskim jest ciężko ranny. Trwa międzynarodowa akcja ratunkowa
Indian Navy Facebook

"Nie mogę ruszać palcami u stóp. Czuję zdrętwienie. Nie mogę jeść i pić" - taką wiadomość przekazał w sobotę hinduski żeglarz Abhilash Tomy. Ze współrzędnych, które przekazał, wynika, że znajduje się na Oceanie Indyjskim. Skipper bierze udział w regatach Golden Globe Race. Teraz oczekuje na ratunek. Mają do niego dopłynąć statki.

Abhilash Tomy, 39-letni indyjski oficer marynarki wojennej, rywalizował w wyścigu Golden Globe - liczącym 30 tys. mil morskich. W piątek podczas sztormu doszło do złamania masztu, ucierpiał także sternik. 

 

Pierwsza wiadomość nadana przez Tomy'ego zaniepokoiła organizatorów zawodów: "Maszt zniszczony. Poważnie ranny w plecy. Nie mogę stać"".  Poinformowali wtedy, że 36-metrowa łódź żeglarza znajduje się na Oceanie Indyjskim, około 1900 mil morskich od australijskiego Perth.

 

Kolejne wiadomości od żeglarza wskazywały, że jest bezpieczny, ale ciężko poszkodowany. Komunikat brzmiał: "Nie mogę ruszać palcami u nóg. Czuję zdrętwienie. Nie mogę jeść i pić. Trudno chwycić torbę".


Organizatorzy wyścigów zamieścili w niedzielę na Facebooku zdjęcia z samolotu Marynarki Wojennej Indii, które pokazują żagle zanurzone w wodzie. Poinformowali też, że Tomy był w stanie kilkakrotnie nadać sygnał przez nadajnik EPIRB (Emergency Position-Indicating Radio Beaconna). Według organizatorów zawodów i załogi przelatującego nad rannym samolotu, może to oznaczać, że Abhilash Tommy jest przytomny, słyszał samolot i świadomie starał się zwrócić na siebie uwagę. 

 

 

 

 

Z australijskiego Perth został wysłany samolot, który ma ocenić uszkodzenia łodzi żeglarza. Z poszkodowanym nie udało się nawiązać bezpośredniego kontaktu.

 

Ratownicy mają sprawdzić także stan innego uczestnika regat, irlandzkiego kapitana Gregora McGuckina, którego łódź została poturbowana podczas tej samej burzy i znajdowała się około 90 mil morskich od Tomy'ego. Irlandczyk przekazał, że płynie w stronę Hindusa. Prawdopodobnie może dotrzeć tam jeszcze w poniedziałek. 

 

Do akcji ratunkowej dołączyły australijskie, indyjskie i francuskie floty, które wysłały już swoje jednostki pływające.

 

Abhilash Tomy Facebook

polsatnews.pl, CNN

mos/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie