Sąd uchylił decyzję konsula RP, który odmówił wydania wizy obywatelowi Maroka

Polska
Sąd uchylił decyzję konsula RP, który odmówił wydania wizy obywatelowi Maroka
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej/curia.europa.eu

Obywatel Maroka, któremu konsul RP odmówił wydania wizy, złożył skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego powołując się m.in. na przepisy w Karcie Praw Podstawowych UE. Sąd skierował pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE, który uznał, że cudzoziemcowi przysługuje prawo do skargi. Zgodnie z tą opinią, sąd administracyjny decyzję konsula uchylił - informuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Jak informuje fundacja, obywatel Maroka złożył skargę choć polskie przepisy prawne nie przewidują takiej możliwości. Cudzoziemiec powołał się w niej m.in. na naruszenie prawa do sądu gwarantowanego w Karcie Praw Podstawowych UE.

 

Skarżący zarzucił naruszenie trzech artykułów Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, ponadto jako cudzoziemiec niebędący członkiem rodziny obywatela państwa członkowskiego UE w rozumieniu ustawy o wjeździe miał "zostać pozbawiony prawa do skutecznego środka odwoławczego do sądu, co stanowi naruszenie art. 13 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności".

 

Ws. wizy Schengen obowiązuje prawo UE 

 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w odpowiedzi na pytanie prejudycjalne stwierdził, że z przepisów kodeksu wizowego Schengen oraz Karty Praw Podstawowych wynika, że gdy konsul odmówi wydania wizy Schengen, to postępowanie odwoławcze powinno obejmować możliwość złożenia skargi do sądu.

 

W następstwie tego wyroku Naczelny Sąd Administracyjny zadecydował o bezpośrednim zastosowaniu przepisów prawa UE i odmówił zastosowania regulacji krajowych jako wadliwych oraz nakazał Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie rozpatrzenie skargi cudzoziemca.

 

Konieczne jest uzasadnienie decyzji

 

Sąd stwierdził, że pierwsza decyzja o odmowie wydania wizy powinna być wydana na formularzu przewidzianym w kodeksie wizowym, natomiast decyzja o odmowie wydania wizy, wydana po ponownym rozpatrzeniu sprawy, powinna zawierać uzasadnienie. Jego brak powoduje, że nie wiadomo, jakie były przyczyny odmowy i w związku z tym nie jest możliwa skuteczna kontrola sądowa decyzji.

 

W uzasadnieniu NSA stwierdził, że prawo konsularne nie zawiera odpowiednich regulacji i sąd swoje stanowisko o konieczności uzasadniania decyzji oparł o zasady wynikające z Karty Praw Podstawowych UE.

 

polsatnews.pl

msl/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie