Prezydent Turcji zapowiada strefę bezpieczeństwa w Syrii na wschód od Eufratu

Świat
Prezydent Turcji zapowiada strefę bezpieczeństwa w Syrii na wschód od Eufratu
EPA/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE

Turcja przeprowadzi akcję militarną na obszarach w Syrii położonych na wschód od rzeki Eufrat i utworzy tam strefy bezpieczeństwa, podobnie jak wcześniej na północnym zachodzie kraju - zapowiedział turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

- Jeśli Bóg pozwoli, w nadchodzącym czasie zwiększymy liczbę stref bezpieczeństwa w Syrii, obejmujących ziemie na wschód od Eufratu - oświadczył Erdogan w Nowym Jorku, gdzie będzie uczestniczył w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ; jego wypowiedź przytaczają w poniedziałek media w Turcji.

 

Na początku roku siły tureckie rozpoczęły ofensywę pod kryptonimem "Gałązka oliwna" w Afrinie w północno-zachodniej Syrii, która pozwoliła przejąć kontrolę nad regionem kontrolowanym wcześniej przez milicję syryjskich Kurdów o nazwie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG). Ankara uważa YPG za organizację terrorystyczną, która należy do zdelegalizowanej w Turcji separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

 

YPG kontroluje również znacznie rozleglejsze obszary na wschód of Eufratu.

 

Jeszcze wcześniej Turcja przeprowadziła operację "Tarcza Eufratu", wymierzoną zarówno w YPG, jak i bojowników Państwa Islamskiego (IS) na wschód of Afrinu. Po zakończeniu tej akcji na początku 2017 roku Turcja stworzyła na przejętych obszarach i pod ochroną tureckiego wojska lokalne systemy władzy. Podobnie postąpiła później w Afrinie.

 

Erdogan wielokrotnie zapowiadał możliwość kolejnych operacji przeciwko YPG wzdłuż granicy syryjsko-tureckiej, a w razie konieczności także w północnym Iraku.

 

Ryzyko konfrontacji z armią USA

 

Agencja Reutera pisze, że rozszerzenie zasięgu tureckiej kampanii militarnej na wschód od Eufratu stworzyłoby ryzyko zbrojnej konfrontacji między wojskiem tureckim a siłami USA, które wspierają tam zdominowany przez YPG sojusz opozycyjnych milicji syryjskich. YPG jest głównym sojusznikiem USA w walce z IS w Syrii.

 

Potencjalny punkt zapalny istniał wcześniej w regionie miasta Manbidż na północy Syrii, w pobliżu granicy z Turcją - oprócz Amerykanów stacjonują tam rządowe wojska syryjskie, kurdyjskie milicje i syryjscy rebelianci. Osiągnięte w czerwcu przez Turcję i USA porozumienie zakłada, że YPG wycofa się stamtąd, po czym zostanie rozbrojona, a siły tureckie i amerykańskie utrzymają bezpieczeństwo i stabilność wokół miasta.

 

W ubiegłym tygodniu Erdogan i prezydent Rosji Władimir Putin ogłosili porozumienie, w myśl którego siły obu krajów będą egzekwować istnienie strefy zdemilitaryzowanej w położonej na północnym zachodzie Syrii prowincji Idlib.

 

PAP

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie