Lubnauer i Nowacka chcą zmobilizować więcej Polek do udziału w wyborach

Polska
Lubnauer i Nowacka chcą zmobilizować więcej Polek do udziału w wyborach
PAP/Tomasz Gzell

Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer poinformowała, że razem z liderką Inicjatywy Polska Barbarą Nowacką, "rozpoczęły akcję mobilizacyjną", która ma zachęcić kobiety do udziału w wyborach samorządowych. - Te wybory wygrają kobiety, ten rząd obalą kobiety - dodała.

- Jako liderki Koalicji Obywatelskiej chcemy zmobilizować kobiety do pójścia na wybory samorządowe; sto lat temu Polki uzyskały prawa wyborcze i nadszedł czas, by tych praw wyborczych użyć - mówiły w poniedziałek liderki Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej Katarzyna Lubnauer i Barbara Nowacka.

 

Szefowa Nowoczesnej zapowiedziała, że razem z Nowacką skierują w tej sprawie list do wszystkich środowisk kobiecych. - Bardzo ważne jest, żeby zmobilizować kobiety do tego, żeby poszły na wybory i zabrały swoje siostry, przyjaciółki, matki, ale również swoich mężów, braci i ojców - oceniła Lubnauer. - Te wybory wygrają kobiety, ten rząd obalą kobiety - dodała.

 

Nowacka wskazywała, że wybory samorządowe - szczególnie dla kobiet - są momentem próby i opowiedzenia się za wizją Polski: czy ma być samorządna, bezpieczna i otwarta, czy ma się zamykać i wykluczać.

 

Udział kobiet w życiu społecznym - mówiła Nowacka - jest cywilizacyjną koniecznością. - Jeżdżąc po kraju będziemy, spotykając się z wyborcami i wyborczyniami, ale również naszymi kandydatami i kandydatkami mobilizować do jak największego udziału kobiet w wyborach - zapowiedziała. Podkreśliła, że podczas tych spotkań Koalicja Obywatelska będzie przedstawiać swój program, który "może spowodować, że Polki wreszcie będą miały równe prawa, równe szanse, będą bezpieczne w domu, w miejscu pracy, będą bezpieczne społecznie i socjalnie".

 

Bezpłatny dostęp do ginekologa

 

Posłanka Nowoczesnej Monika Rosa, członkini Nowoczesnej Aleksandra Śniegocka oraz sekretarz warszawskich struktur Nowoczesnej Marek Szolc zaprezentowali program samorządowy Koalicji Obywatelskiej skierowany do kobiet.

 

Pierwszy z elementów programu - przedstawiony przez Rosę - nosi tytuł "Polka zdrowa i świadoma". Zakłada on: bezpłatny, 24-godzinny dostęp do ginekologa bez klauzuli sumienia dla wszystkich kobiet (szczególnie niepełnosprawnych), stosowanie standardów opieki okołoporodowej oraz lokalne programy in vitro i szczepień przeciwko HPV.

 

Łatwiejsze łączenie kariery z macierzyństwem

 

Szolc prezentował część programu pt. "równe szanse", który ma ułatwić kobietom łączenie kariery zawodowej z macierzyństwem. Zakłada on: rozbudowę sieci żłobków i domów malucha, wsparcie dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin oraz seniorów oraz podpisanie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym, która ma zapewnić kobietom m.in. tę samą płacę za tę samą pracę, którą wykonują mężczyźni.

 

Śniegocka mówiła z kolei o "kobiecie bezpiecznej w mieście". Ta część programu zakłada: kompleksowe wsparcie dla ofiar przemocy domowej, współpracę miast z organizacjami pozarządowymi oraz powołanie miejskiego rzecznika lub rzeczniczki równości.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie