Kino w Ostrołęce nie wie, czy pokaże film "Kler". "Nie jesteśmy zdecydowani"

Kultura
Kino w Ostrołęce nie wie, czy pokaże film "Kler". "Nie jesteśmy zdecydowani"
Briho/Wikimedia Commons/GNU licencja wolnej dokumentacji

- W dniu premiery ogólnopolskiej "Kler" prawdopodobnie nie będzie wyświetlany, a czy później - tego nie wiem. Nie jesteśmy do końca zdecydowani - mówi polsatnews.pl dyrektor Ostrołęckiego Centrum Kultury, w którym mieści się kino "Jantar". Według lokalnego portalu jedyne kino w mieście nie będzie wyświetlać nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego ze względu na niewygodny dla Kościoła wydźwięk.

Portal moja-ostroleka.pl cytuje czytelnika, który o braku tytułu w repertuarze dowiedział się przez telefon. 

 

"Dzwoniłem do kina Jantar, żeby dowiedzieć się, czy będą seanse filmu "Kler" Smarzowskiego. Jak wielkie było moje zdziwienie, kiedy pani poinformowała mnie, że filmu w naszym kinie nie będzie można wcale zobaczyć. Aż mnie zatkało. Na pytanie "dlaczego?" pani odpowiedziała, że trzeba zapytać kierownictwo (…)" - opisuje rozmówca portalu.

 

Ogólnopolska premiera filmu jest planowana na 28 września. Tego dnia "Kler" ma być wyświetlany m.in. w kinie "Millenium" w oddalonej o ok. 34 km Łomży. Informacja o seansach jest zamieszczona na stronie kina.

 

"Kto będzie chciał, to i tak obejrzy. Łomża jest blisko. Dla mnie to jest skandal! Co za zaścianek!" - oburza się mieszkaniec Ostrołęki.

 

- Informacja, że Ostrołęka jest jedynym miastem, które nie będzie wyświetlało filmu jest nieprawdziwa - mówi polsatnews.pl dyrektor Ostrołęckiego Centrum Kultury Bogdan Piątkowski.  

 

- W dniu premiery ogólnopolskiej film prawdopodobnie nie będzie wyświetlany, a czy później - tego nie wiem. Nie jesteśmy do końca zdecydowani. Decyzje dotyczące repertuaru są dynamiczne. Może się okazać, że tytuł będzie w repertuarze w połowie października - wyjaśnia Piątkowski. - Traktujemy ten film jak każdy inny tytuł, a próbuje się go wciągać w kontekst polityczny - dodaje. 

 

Kino podlega samorządowi

 

Kino "Jantar" znajduje się w Ostrołęckim Centrum Kultury, które jest instytucją samorządową.

 

"Po raz kolejny, gdy na ekrany polskich kin trafia głośna produkcja krytykowana przez Kościół, w Ostrołęckim Centrum Kultury zapada niezręczna cisza" - komentuje tę sytuację lokalny portal.

 

- Zapewniam, że prezydent miasta nie układa repertuaru kina - powiedział polsatnews.pl rzecznik Urzędu Miasta Ostrołęki Wojciech, Dorobiński odnosząc się do sugestii w mediach.

 

Prezydentem Ostrołęki jest Janusz Kotowski, absolwent filozofii i teologii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W obecnych wyborach samorządowych ubiega się o reelekcję z poparciem PiS.

 

Jakiś czas temu miejscowe kino przesunęło premierę dramatu erotycznego "50 twarzy Greya". Kierownik placówki Jarosław Pasztaleniec informował, że dystrybutor chciał "jednym tytułem zablokować kino na około trzy tygodnie", ale firma zaprzeczyła, że postawiła takie warunki. Kierownik wydał wtedy krótkie oświadczenie z przeprosinami za podawanie nieprawdziwych informacji - pisze moja.ostroleka.pl.

 

Kontynuację filmu, "Nowe Oblicze Greya", widzowie w Ostrołęce mogli już zobaczyć. 

 

moja.ostroleka.pl, polsatnews.pl

mta/hlk/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie