Fundacja Sorosa skarży antyimigracyjne ustawy na Węgrzech do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Świat
Fundacja Sorosa skarży antyimigracyjne ustawy na Węgrzech do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
CherryX/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Fundacja Open Society urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa zaskarżyła do węgierskiego Trybunału Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) pakiet ustaw antyimigracyjnych, nazywanych "Stop Soros".

Open Society argumentuje, że "ustawa niezgodnie z prawem penalizuje działania osób prywatnych i organizacji pozarządowych, uniemożliwiając im korzystanie z zagwarantowanej w konstytucji wolności słowa i swobody stowarzyszania się".

 

W komunikacie na ten temat zamieszczonym w poniedziałek na swojej stronie internetowej organizacja pisze, że celem pakietu "Stop Soros" jest zastraszenie niezależnych grup społeczeństwa obywatelskiego, co stanowi "nowy krok w celu uciszenia grup i osób, reprezentujących poglądy odmienne od rządowych".

 

Open Society zwraca uwagę, że na mocy wprowadzonej w ramach pakietu poprawki do kodeksu karnego, niezgodna z prawem stała się współpraca osób i organizacji związana z postępowaniem o uzyskanie statusu uchodźcy i zgody na pobyt. "Te posunięcia powodują, że cały szereg zgodnych z prawem działań, w tym udzielanie porad prawnych, uznawane za podstawowe prawo zarówno w Europie, jak i na świecie, jest zagrożony postępowaniem karnym" - czytamy.

 

"Zastraszanie społeczeństwa obywatelskiego"

 

Według organizacji, nowe przepisy są sformułowane tak ogólnie, zatem można je interpretować bardzo szeroko, dlatego jest "nieuniknione, że będą mieć generalny wpływ odstraszający na pracę działających na Węgrzech osób i organizacji pozarządowych".

 

Organizacja nazywa także "najnowszym zamachem na swobody obywatelskie" przyjętą w lipcu ustawę, zgodnie z którą działalność wspomagającą migrację lub przedstawiającą ją w pozytywnym świetle obłożono 25-procentowym podatkiem.

 

W związku z tymi samymi ustawami Open Society wystąpiła też w środę do ETPC z powodu "zastraszania społeczeństwa obywatelskiego" (na Węgrzech - red.) już od ośmiu lat" - tj. od dojścia do władzy koalicji konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej.

 

Biuro fundacji zamknięte

 

Fundacja Open Society zamknęła w tym roku, po 30 latach pracy na Węgrzech, swoje budapesztańskie biuro, motywując to wrogim środowiskiem politycznym i prawnym w tym kraju.

 

12 września Parlament Europejski wyraził zgodę na uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Węgier. Powodem zgłoszenia rezolucji w tej sprawie były zarzuty podważania przez rząd premiera Viktora Orbana niezależności sądownictwa, wolności prasy i podstawowych praw obywateli. Wspomniano przy tym m.in. o pakiecie "Stop Soros".

 

W zeszłym tygodniu wiceminister sprawiedliwości Pal Voelner oświadczył, że Węgry nie wycofają pakietu ustaw "Stop Soros", które - jak zaznaczył - bronią Węgier i Europy.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie