Dwie osoby wpadły do najgłębszej jaskini na Jurze. Poważnie rannych wyciągali ratownicy GOPR

Polska
Dwie osoby wpadły do najgłębszej jaskini na Jurze. Poważnie rannych wyciągali ratownicy GOPR
Facebook Grupa Jurajska GOPR

Dwie osoby są ranne po wypadku, do którego doszło w jaskini Studnisko, położonej w rezerwacie Sokole Góry niedaleko Częstochowy (woj. śląskie). O zdarzeniu zostali w niedzielę poinformowani ratownicy GOPR. Na miejscu zabezpieczyli dwie osoby wymagające pomocy, a następnie za pomocą technik linowych i sprzętu specjalistycznego ewakuowali z jaskini.

Na miejsce zdarzenia udali się ratownicy pełniący dyżur w Olsztynie oraz ratownicy dyżurni ze stacji w Podlesicach.

 

- Po dotarciu na miejsce okazało się, że ranne są dwie osoby: jedna miała poważny uraz nogi i podejrzenie urazu kręgosłupa, druga ogólne stłuczenia i podejrzenie urazu kręgosłupa - powiedział Robert Pilarczyk z Grupy Jurajskiej GOPR portalowi silesion.pl.

 

Ranne osoby znajdowały się na dnie jaskini. 

 

Po wydobyciu na powierzchnię kobietę zabrało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, a rannego mężczyznę przewieziono do szpitala karetką. 

 

Przyczyny wypadku nie są jeszcze znane. 

 

Grupa Jurajska GOPR Facebook

  

Jaskinia Studnisko jest jednocześnie najbardziej niebezpieczną na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Ma prawie 250 m długości i 74 m  głębokości. Jest dostępna jedynie dla wykwalifikowanych wspinaczy z odpowiednim sprzętem. Jej zwiedzanie wymaga bowiem uzycia liny ze względu na swobodny 28-metrowy zjazd w partii początkowej.

 

polsatnews.pl, silesion.com

mos/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie