Chiński student został wyrzucony z uczelni za brak patriotyzmu w internecie

Świat
Chiński student został wyrzucony z uczelni za brak patriotyzmu w internecie
pxhere zdj. ilustracyjne

Student budownictwa lądowego stracił indeks Uniwersytetu Hunanu w środkowych Chinach za internetowe komentarze, które uczelniany wydział propagandy uznał za obraźliwe i niepatriotyczne - podał w poniedziałek hongkoński dziennik "South China Morning Post".

18-letni Wang Dong został poddany dochodzeniu zaledwie 10 dni po przyjęciu na pierwszy rok studiów, gdyż na prywatnym koncie w sieci Weibo napisał: "Miłość do mojego kraju jest niemożliwa, nigdy nie pokocham mojego kraju" - podano w komunikacie wydziału propagandy.

 

Dodano, że w innych wpisach Wang czynił "ekstremalnie błędne uwagi", które stanowiły obrazę dla państwa i miały "ekstremalnie zły wpływ". Z powodu tych wpisów uniwersytet w mieście Yiyang w prowincji Hunan zdecydował o wykreśleniu go z listy studentów.

 

Weibo to cenzurowana przez komunistyczne władze ChRL sieć społecznościowa przypominająca Twittera, który jest w tym kraju zablokowany.

 

Wydalenie Wanga wywołało ożywioną dyskusję na Weibo. Mniej więcej połowa spośród 19 tys. komentarzy w tej sprawie wyrażała poparcie dla decyzji władz uczelni, natomiast druga połowa - sprzeciw wobec niej. "Jeśli można zostać ukaranym za bycie niepatriotycznym, czy to oznacza, że ludzie są zmuszani, by kochać swój kraj?" - napisał jeden z użytkowników.

 

Zakaz używania zagranicznych podręczników

 

Gazeta "SCMP" wpisuje przypadek Wanga w ogólną tendencję do zacieśniania cenzury i kontroli ideologicznej nad chińskimi szkołami i uczelniami wyższymi przez komunistyczne władze kraju.

 

W ubiegłym tygodniu media informowały, że rząd ChRL zakazał używania zagranicznych podręczników w szkołach podstawowych i gimnazjach. W sierpniu pracę stracił wykładowca ekonomii na Uniwersytecie Kuejczou, Yang Shaozheng, oskarżony o "rozgłaszanie wyrażeń szkodliwych politycznie" - przypomina hongkoński dziennik.

 

Do chińskiego programu nauczania na wielu poziomach weszła natomiast doktryna prezydenta Xi Jinpinga. Instytuty zajmujące się badaniem i propagowaniem "myśli Xi Jinpinga dla nowej ery socjalizmu o chińskiej specyfice" - jak oficjalnie nazywa się ta doktryna - uruchomiły już dziesiątki chińskich uniwersytetów.

 

PAP

mos/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie