Polska Agencja Inwestycji i Handlu otwiera biuro w Nowym Jorku

Biznes
Polska Agencja Inwestycji i Handlu otwiera biuro w Nowym Jorku
Nick_Name/Pixabay.com/CC0 Creative Commons

24 września br. rozpoczyna oficjalną działalność biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Nowym Jorku. Docelowo w Stanach Zjednoczonych ma działać nawet sześć przedstawicielstw PAIH.

- Z racji na strategiczne znaczenie Stanów Zjednoczonych dla polskiej gospodarki, w USA docelowo działać będzie nawet sześć biur PAIH. Zakładamy, że będzie to kraj z największą liczbą oddziałów Agencji - powiedział prezes Agencji Tomasz Pisula. Zaznaczył, że USA były jednym z pierwszych państw, od których Agencja zaczynała budowę zagranicznej sieci wsparcia dla polskich firm.

 

Jak podkreśla PAIH, Nowy Jork to światowe centrum gospodarcze i finansowe, a wiele zagranicznych firm właśnie przez Nowy Jork znajduje klientów na innych kontynentach. - Działa tu również silny, drugi po Dolinie Krzemowej pod względem wielkości i potencjału rynek venture capital, wspierający rozwój nowych technologii, w takich obszarach, jak fintech (usługi finansowe oparte na technologii informacyjnej - red.) czy biotechnologia - oceniono.

 

Szukanie okazji dla polskich firm

 

Nowojorskie biuro będzie czwartym przedstawicielstwem Agencji w USA - po San Francisco, Los Angeles i Waszyngtonie. Jak wyjaśniła szefowa biura w Nowym Jorku Ewa Bindek, zadaniem biura jest wyszukiwanie okazji biznesowych dla polskich firm oraz asystowanie im na każdym etapie realizowania projektów na Wschodnim Wybrzeżu USA, a także "identyfikowanie lokalnych firm zainteresowanych inwestowaniem zagranicznym i pozyskanie ich jako inwestorów dla Polski".

 

Według PAIH Stany Zjednoczone są w pierwszej dziesiątce głównych kierunków eksportowych polskich towarów. Według GUS w 2017 r. nasze firmy sprzedały tam towary o wartości 6,1 mld dol. Największy udział w polskim eksporcie miały silniki, meble oraz części motoryzacyjne.

 

Biuro handlowe PAIH w Nowym Jorku jest 52. przedstawicielstwem Agencji na świecie i należy do sieci globalnego wsparcia biznesu, zainicjowanej w 2017 roku przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu w ramach Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego. Do końca 2018 roku liczba przedstawicielstw Agencji ma się zwiększyć do 70. 

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie