US Army wprowadza pizzę do racji żywnościowych. Ma być "świeża" przez 3 lata

Technologie
US Army wprowadza pizzę do racji żywnościowych. Ma być "świeża" przez 3 lata
US Army

Jeszcze w tym roku pierwsze oddziały armii amerykańskiej otrzymają nowe racje żywnościowe z pizzą. Włoski przysmak ma być zdatny do spożycia przez 36 miesięcy, wytrzymywać przechowywanie w niskich i wysokich temperaturach oraz przetrwać w dobrym stanie zrzut ze spadochronem. Prace nad tą "pizzą komandosów" trwały 20 lat.

Od lat z badań US Army wynikało, że pizza jest najbardziej pożądaną potrawą, jaką żołnierze chcieliby dostać w swoich racjach żywnościowych MRE (które podgrzewa reakcja egzotermiczna po wlaniu do nich wody). Biuro żywienia wojennego US Army w Bostonie pracowało nad przystosowaniem produkcji tego dania dla wojska od 20 lat.

 

Problemem było m. in. to, że tlen znajdujący się w cieście pizzy psuł  ser i wędlinę.

 

W końcu udało im się opracować rację, która zawiera kwadratowy kawałek pizzy "w stylu sycylijskim" o wymiarach 7,5 x 12 cm - z nietopiącą się w trudnych warunkach klimatycznych mozzarellą i łagodnym pepperoni. 

 

 

Pizza ma być "świeża" przez 3 lata i nadawać się do zjedzenia nawet po upływie tego czasu. Ma wytrzymywać upadek z 30 metrów, zrzut ze spadochronem, arktyczne i tropikalne temperatury oraz przechowywanie w wilgotnych i nasłonecznionych miejscach.

 

Przysmak jest dostarczany w zestawie z plackiem z borówkami, proteinowym shakiem czekoladowym w proszku, ciastkiem owsianym i paluszkami serowo-paprykowymi. Cały zestaw ma 1,2 tys. kalorii i ma zapewnić siły na polu walki.

 

Chociaż pizza nie została jeszcze w pełni udostępniona żołnierzom w armii amerykańskiej (na misjach ma się pojawić do końca roku), w internecie dostępne są już oryginalne wojskowe racje z pizzą. Kosztują ok. 13 dolarów (47,5 zł).

 

polsatnews.pl

jm/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie