Schetyna we Wrocławiu: nie da się budować wspólnoty na kłamstwie i pogardzie

Polska

Nie da się budować wspólnoty na kłamstwie i pogardzie, tak jak próbuje robić to rząd PiS; zadaniem każdej władzy jest służba wszystkim obywatelom; rząd nie może wybierać Polaków, których lubi, i ignorować innych - mówił w sobotę we Wrocławiu szef PO Grzegorz Schetyna. W sobotę we Wrocławiu odbyła się regionalna konwencja Koalicji Obywatelskiej.

Schetyna uważa, że w Polsce, jak w "każdym domu", potrzebne jest zaufanie i szacunek. - Nikt nie powinien się samozwańczo wywyższać i przypisywać sobie przywilejów. Zadaniem każdej władzy jest służba wszystkim obywatelom; rząd nie może wybierać Polaków, których lubi, i ignorować innych - mówił.

 

Dodał, że nie da się budować wspólnoty na "kłamstwie i pogardzie, tak jak próbuje to robić rząd PiS". - Dla tej władzy kłamstwo stało się podstawowym narzędziem pracy - powiedział.

 

Poparł protesty w stolicy

 

Przewodniczący PO zwrócił się do protestujących w sobotę w Warszawie nauczycieli: - Jesteśmy po waszej stornie i żałuję, że za poprzednich rządów podwyżki waszych płac nie były wystarczające. Kryzys dawano się skończył, a PiS o waszych pensjach zapomniał. Mogę zagwarantować, że kiedy wygramy wyborczy maraton, zajmiemy się tą sprawą. To samo dotyczy pielęgniarek, ratowników medycznych, strażaków, pracowników służby cywilnej wojska - mówił przewodniczący PO.

 

Zdaniem Schetyny "Kaczyński rozdziela pieniądze tam, gdzie może liczyć na głosy wyborcze". - On nie widzi ludzi, tylko głosy (…) jego rząd nie będzie budował dróg tam, gdzie są potrzebne, ale tam, gdzie na niego zagłosują. Jarosławie Kaczyński - to nie są twoje pieniądze; to są pieniądze Polaków, nie masz prawa ich rozdawać swoim kolesiom - mówił.

 

Schetyna zapowiedział, że KO wprowadzi darmowy, ciepły posiłek w szkołach. Podkreślił, że jego partia nie chce ograniczać programu 500 plus. - Chcemy ten program utrzymać i rozszerzyć; obejmiemy nim na równych prawach matki samotnie wychowujące dzieci - wskazał.

 

Dodał, że teraz przyszedł czas na "zaangażowanie w budowę żłobków, przedszkoli, wprowadzanie darmowych dojazdów i wyrównanie szans na dobrą edukację". - Przyszedł czas wparcia osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, czas na podniesienie komfortu życia seniorów - mówił.

 

Lubnauer: reprezentuję liberałów

 

Lubnauer podkreśliła, że reprezentuje liberałów. - To oznacza, że wolność jest dla nas najważniejsza, wolność we wszystkich aspektach - wolność osobista jednostki, prawa kobiet i mężczyzny; wierzymy też w wolność gospodarczą, w prawo Polaków do bogacenia. Wolni i kreatywni Polacy to Polacy bogacący się - mówiła szefowa Nowoczesnej.

 

Dodała, że państwo nowoczesne to państwo, które szanuje i nagradza tych, którzy potrafią skorzystać z wolności. - Tylko wolni ludzie są w stanie tworzyć wspólnotę; tylko ludzie, którzy nie boją się o swoją przyszłość, stworzą w Polsce wspólnotę dumnych z siebie Polaków - mówiła.

 

Dodała, że taka wspólnota powstaje w samorządach. - Chcemy, by decyzje o rzeczach, które dotyczą mieszkańców gmin czy powiatów zapadały w samorządach - podkreśliła.

 

Szefowa Nowoczesnej mówiła też o polityce senioralnej. - Seniorzy są bogactwem każdej wspólnoty (…) Nowoczesny samorząd to samorząd dbający o potrzeby seniorów. Rządzący dziś Polską traktują seniorów jedynie jako elektorat (…) Każdy senior, który chce i ma możliwości bycia aktywnym zawodowo, powinien mieć taką szansę - dodała.

 

Lubnauer zapowiedziała tworzenie centrów opieki nad seniorami, świetlic dla chorych na Alzheimera oraz sieci asystentów dla osób niepełnosprawnych i starszych. - Jednym z priorytetów kolejnego rządu powinny być urlopy wytchnieniowe dla opiekunów osób niesamodzielnych - wskazała.

 

Nowacka: PiS zawłaszcza prawa kobiet i demokrację

 

Zdaniem liderki Inicjatywy Polska Barbary Nowackiej PiS od 2015 r. "zawłaszczył rząd, parlament, szkoły, sądy, prawa kobiet, demokrację". - Dziś mówimy dość - samorządów nie zawłaszczycie - powiedziała.

 

Dodała, że "dla PiS-u liczy się władza, a dla Koalicji Obywatelskiej - człowiek". - Samorząd jest najbliżej człowieka, a program Koalicji Obywatelskiej dla samorządów był dyskutowany w gminach i powiatach. To program wspólny, równy i sprawiedliwy - mówiła Nowacka.

 

Podkreśliła, że w programie KO bardzo dobrze opracowana jest polityka społeczna. - Polityka społeczna musi prowadzić i wspierać obywateli od samego początku, przez dostępne żłobki i przedszkola, przez dobre, otwarte i mądre szkoły, w których dzieci nie tylko dobrze się uczą, ale uczą się również życia w społeczeństwie i budowania relacji; szkoły, gdzie dostępne są ciepłe posiłki - wyliczała.

 

Nowacka dodała, że samorząd to także inwestycje w kulturę i sztukę oraz "otwartą europejską Polskę". Podkreśliła, że KO zadba też o inwestycje w infrastrukturę w samorządach oraz politykę senioralną. - Dziś bieda w Polsce ma twarz starszej kobiety - mówiła.

 

Sutryk: solidarne dzielenie się wspólnym bogactwem miasta

 

W 100-lecie odzyskania niepodległości polskie miasta powinny rozpocząć budowanie mądrej i perspektywicznej polityki społecznej - przekonywał kandydat KO na prezydenta Wrocławia Jacek Sutryk. - To jest dziś polska racja stanu, racja stanu polskich samorządów - mówił.

 

Jego zdaniem Polska jest w bezpiecznej i otwartej europejskiej wspólnocie. - To szansa, wyzwanie i odpowiedzialność; to, jak będzie wyglądała Polska i polskie miasta za kilka, kilkadziesiąt lat zależy od kształtu, jaki nadamy polityce społecznej - mówił.

 

Sutryk, który jest dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych wrocławskiego magistratu przypomniał, że Wrocław wprowadził darmową komunikację miejską dla uczniów oraz rozpoczął realizacje kompleksowego programu senioralnego. - We Wrocławiu dbamy też o edukację przyszłości, infrastrukturę spędzania czasu wolnego i zdrowe powietrze - wskazał.

 

Podkreślił, że polskie społeczeństwo bogaci się, ale ten proces jest nierównomierny. - Są wśród nas ludzie, którym z różnych względów żyje się gorzej i to nakłada na nas zobowiązania do solidarnego dzielenia się wspólnym bogactwem miasta - mówił.

 

PAP

jm/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie