Reuters: Komisja Europejska skieruje sprawę reformy Sądu Najwyższego do Trybunału Sprawiedliwości UE

Polska
Reuters: Komisja Europejska skieruje sprawę reformy Sądu Najwyższego do Trybunału Sprawiedliwości UE
Flickr/Photo YourSpace

Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu sprawy reformy Sądu Najwyższego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - podała agencja Reutera, powołując się swoje źródło. Jak przekazał agencji wysoko postawiony unijny urzędnik, decyzja zapadła, ale ma zostać ogłoszona dopiero w poniedziałek 24 września.

Według nieoficjalnych zapowiedzi Komisja Europejska już w środę miała podjąć decyzje o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z przepisami dotyczącymi Sądu Najwyższego. Brak decyzji wywołał konsternację wśród polskich i zagranicznych dziennikarzy w Brukseli, którzy wskazywali, że w poniedziałek KE oficjalnie zapowiedziała, iż na środowym posiedzeniu kolegium zostaną podjęte dwie decyzje dotyczące naruszenia prawa.

 

Według Reutersa, KE nie ogłosiła jej wcześnie, bo nie chciała zakłócać nieformalnego szczytu przywódców Unii Europejskiej, który odbywał się w Austrii.  

 

"Na decyzję mogło wpłynąć spotkanie premiera z prof. Gersdorf"

 

Reporterka Polsat News Dorota Bawołek dowiedziała się wówczas nieoficjalnie, że komisarze liczyli na ewentualne spotkanie Morawieckiego z Jeanem-Claudem Junckerem na marginesie unijnego szczytu w Salzburgu, w czasie którego Polska mogłaby przedstawić jeszcze jakieś ustępstwa, które sprawiłyby, że KE zrezygnuje z pozwu. 

 

Nie jest wykluczano także, że na decyzję o wstrzymaniu się z pozwem wpłynęło spotkanie premiera Morawieckiego z Junckerem w Bukareszcie, albo rozmowa szefa rządu z prof. Małgorzatą Gersdorf, do którego doszło w środę.

 

Oficjalne stanowisko KE w skargi na Polskę do TSUE przedstawił w piątek rzecznik KE Margaritis Schinas, mówiąc, że "KE nie informuje, czy widzi nowe możliwości rozwiązania sporu z polskim rządem w sprawie ustawy o SN bez składania skargi na tę ustawę do Trybunału".

 

Reuters, polsatnews.pl

mos/ml/zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie