PiS w Przemyślu nie zarejestrowało list w dwóch okręgach do rady miasta

Polska
PiS w Przemyślu nie zarejestrowało list w dwóch okręgach do rady miasta
Polsat News

PiS nie zarejestrował list kandydatów do rady miejskiej w okręgu 2 i 3 miasta z powodu braku wymaganej liczby podpisów. Najpierw rejestracji lisy odmówiła Miejska Komisja Wyborcza, a później odwołanie w tej sprawie oddalił komisarz wyborczy. Od jego decyzji przysługuje jeszcze odwołanie do PKW.

Postanowienie komisarza wyborczego ukazało się w piątek wieczorem na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej.

 

W Przemyślu są cztery okręgi wyborcze; w pozostałych dwóch listy PiS zostały zarejestrowane.

 

W okręgu 2 Miejska Komisja Wyborcza stwierdziła, że przy czterech podpisach były braki lub wadliwe podane numery PESEL. W jednym przypadku stwierdzono wadliwe personalia, w 9 - brak lub wadliwie podany adres zamieszkania. Ponadto u 7 popierających stwierdzono brak prawa wybierania.

 

W okręgu wyborczym nr 3 odmawiając rejestracji Miejska Komisja Wyborcza stwierdziła m.in., że przy podpisach popierających kandydatów jest brak lub zostały wadliwie podane adresy zamieszkania.

 

Od uchwały komisji pełnomocnik KW PiS złożył odwołanie do komisarza wyborczego.

 

 

 

Zarządzona kontrola wykazała, że wszyscy wyborcy, których podpisy zostały zakwestionowane znajdują się w spisie wyborców. Złożone też zostały oświadczenia wyborców, którzy w tym celu przybyli do siedziby komisarza wyborczego.

 

 

W toku postępowania odwoławczego ustalono, że zarówno w okręgu wyborczym nr 2 jak i nr 3 złożono po 14 wadliwych podpisów poparcia. Wady polegały głównie na podaniu innych adresów zamieszkania niż te, które znajdowały się w rejestrze wyborców, chociaż sami wyborcy znajdowali się w tym spisie z prawem wybieralności.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie