Pierwsi z nowych sędziów SN przyszli do gmachu sądu. Obywatele RP protestują

Polska
Pierwsi z nowych sędziów SN przyszli do gmachu sądu. Obywatele RP protestują
Polsat News

Troje z nominowanych przez prezydenta dziesięciu nowych sędziów Sądu Najwyższego - Małgorzata Bednarek, Ryszard Witkowski i Paweł Zubert - pojawili się w piątek rano w siedzibie tego sądu. W hallu sądu grupa działaczy opozycji pozaparlamentarnej rozwinęła transparent z hasłem "Zdradza Ojczyznę ten, kto łamie jej najwyższe prawa".

Rzecznik SN sędzia Laskowski podał, że od rana w piątek do konferencji do Sądu Najwyższego przyszło troje sędziów którym w czwartek prezydent Andrzej Duda wręczył akty powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Dyscyplinarnej i którzy złożyli ślubowanie wobec prezydenta. Są to Małgorzata Bednarek, Ryszard Witkowski i Paweł Zubert. Jak dodał, przyjmuje ich sędzia Dariusz Zawistowski.

 

Rzecznik wyjaśnił, że z grupy powołanych najstarszą osobą - mimo młodego wieku - jest Jan Majchrowski i to on zgodnie z przepisami będzie kierował konstytuowaniem się Izby Dyscyplinarnej SN. Przypomniał, że wszyscy nowi sędziowie nie muszą w piątek przyjść do SN. Mają na objęcie urzędu 14 dni od złożenia przysięgi. Jeśli w tym terminie tego nie zrobią, będzie to oznaczało rezygnację z funkcji - powiedział.

 

Rzecznik zapewnił, że przygotowane są dla nich w budynku techniczne warunki do objęcia funkcji - pokoje, komputery, przepustki.

 

W czwartek do pełnienia funkcji sędziego SN powołani zostali Małgorzata Bednarek, Jan Majchrowski, Piotr Niedzielak, Tomasz Przesławski, Adam Roch, Adam Tomczyński, Ryszard Witkowski, Jacek Wygoda, Konrad Wytrykowski i Paweł Zubert.

 

Transparent i kartki z hasłem "Konstytucja"

 

W hallu SN stoi grupa działaczy opozycji pozaparlamentarnej, która rano rozwinęła tam transparent z hasłem "Zdradza Ojczyznę ten, kto łamie jej najwyższe prawa". Grupa ok. 30 osób wewnątrz budynku SN, trzyma też kartki z hasłem "Konstytucja".(

 

 

PAP

bas/zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze