Gersdorf: przedstawiłam premierowi swoje stanowisko - pozostaję I Prezesem SN

Polska

- Przedstawiłam premierowi swoje stanowisko co do warunków brzegowych - sędziowie zwolnieni z uwagi na 65. r. życia będą powracać na swoje stanowiska; ja pozostaję I Prezesem SN; należy przywrócić konstytucyjny charakter procedowania w KRS - powiedziała w piątek prof. Małgorzata Gersdorf.

W środę premier Mateusz Morawiecki w siedzibie Sądu Najwyższego spotkał się z prof. Małgorzatą Gersdorf, z którą - jak poinformowała rzeczniczka rządu - rozmawiał o reformie sądownictwa. Rzecznik SN Michał Laskowski podkreślił, że trwająca około pół godziny rozmowa odbyła się z inicjatywy premiera.

 

Sam szef rządu skomentował spotkanie w środę przed rozpoczęciem nieformalnej kolacji unijnych liderów w Salzburgu. - To była sympatyczna rozmowa, ale obie strony umówiły się, że nie będziemy ujawniać żadnych szczegółów, zresztą nie było żadnych sensacyjnych szczegółów, żadnych ustaleń, ale na pewno dobra rozmowa - powiedział Morawiecki.

 

"Stanowisko SN i moje nie uległo w żadnym zakresie zmianie"

 

I Prezes SN ograniczyła się jedynie do oświadczenia dla dziennikarzy w odpowiedzi na publikowane w mediach relacje z jej spotkania z Morawieckim. Nie odpowiadała na pytania dziennikarzy.


Prof. Gersdorf podkreśliła, że ze względu na przedstawione w piątek rano przez portal onet.pl - jak określiła - "dość wnikliwe sprawozdania z tego co działo się podczas rozmów z premierem Morawieckim", czuje się zwolniona z konieczności komentarza w tej sprawie.


- To spotkanie się odbyło i ja przedstawiłam swoje stanowisko, co do naszych warunków minimalnych i brzegowych. Stanowisko SN i moje nie uległo w żadnym zakresie zmianie. To są takie warunki, że sędziowie wszyscy zwolnieni z uwagi na osiągnięcie 65 roku życia będą powracać na swoje stanowisko, ja pozostaję nadal I prezesem SN z mocy konstytucji, bez warunków. Podniosłam również, ze należy przywrócić konstytucyjny charakter KRS-u i procedowania w KRS-ie- powiedziała prof. Gersdorf.

 

W piątek na stronie SN opublikowano oświadczenie Gersdorf. W dokumencie poza tym, co już powiedziała Gersdorf na konferencji prasowej, znalazł się jeszcze jeden fragment. "Pragnę (...) wyrazić nadzieję, że spotkanie z Panem premierem Mateuszem Morawieckim nie było jedynie grą na czas, a realną próbą podjęcia dialogu" - podkreśliła Gersdorf w oświadczeniu.

 

Rozmowa odbyła się z inicjatywy premiera

 

Rzecznik SN Michał Laskowski podkreślił podczas konferencji prasowej, że środowe spotkanie Mateusza Morawieckiego z Małgorzatą Gersdorf w jej gabinecie "to sytuacja zupełnie niezwykła i niespotykana w ostatnich latach". Dodał, że wcześniej szefowie rządów przybywali do Sądu Najwyższego "z reguły" na Zgromadzenia Ogólne.

 

Przypomniał też, że rozmowa odbyła się z inicjatywy premiera. - Wydaje mi się, że to oznacza, że pani prezes (M. Gersdorf) nie jest traktowana jak sędzia w stanie spoczynku, tylko jako osoba, która ma realnie coś do powiedzenia i w Sądzie Najwyższym, i w procesie poszukiwania jakiegoś rozwiązania tego co zaistniało - powiedział Laskowski.

 

Przekazał też, że w trakcie spotkania Gersdorf zaprezentowała "twarde stanowisko", jednak - jak dodał - "obie stron zakończyły rozmowę tym, że trzeba rozmawiać dalej". - Na razie to spotkanie miało charakter bardzo wstępny - oświadczył.

 

Rzecznik KRS: subiektywne przekonanie pani prezes

 

- Ja nie widzę, co miałoby być przywrócone, gdyż organ jest konstytucyjny. Nie rozumiem tego - odniósł się do słów Gersdorf rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Maciej Mitera. Odpowiadając na uwagę dziennikarzy, że poszczególnych sędziów do KRS wybrali politycy Mitera odpowiedział, że "SN i poszczególni sędziowie SN nie mają kompetencji" do oceny kwestii konstytucyjności.

 

- Tym jedynym organem jest Trybunał Konstytucyjny i dopóki nie stwierdzi on tego, że dany organ, przepis jest niekonstytucyjny, to mamy domniemanie konstytucyjności - zaznaczył rzecznik KRS. Powtórzył, że "nawet przymiot profesorski, czy bycie sędzią SN nie daje kompetencji do oceny konstytucyjności".

 

Sędzia Mitera dodał, że słowa prof. Gersdorf o tym, że jest I prezesem SN, to "subiektywne przekonanie pani prezes". - Oczywiście tytularnie zawsze ten tytuł będzie pani profesor przysługiwał - dodał

 

Komisja Europejska nie podjęła decyzji


Mimo nieoficjalnych zapowiedzi Komisja Europejska nie podjęła w środę decyzji o skierowaniu skargi przeciw Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z przepisami dotyczącymi Sądu Najwyższego. Nie jest wykluczone także, że na decyzję o wstrzymaniu się z pozwem wpłynęło wczorajsze spotkanie premiera Morawieckiego z Junckerem w Bukareszcie, albo dzisiejsza rozmowa szefa rządu z prof. Małgorzatą Gersdorf.

 

PAP, Polsat News, polsatnews.pl

 

msl/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie