58 proc. Polaków pozytywnie ocenia prezydenturę Andrzeja Dudy; 53 proc. krytycznie o pracy posłów

Polska
58 proc. Polaków pozytywnie ocenia prezydenturę Andrzeja Dudy; 53 proc. krytycznie o pracy posłów
PAP/Radek Pietruszka

58 proc. Polaków pozytywnie ocenia prezydenturę Andrzeja Dudy; 30 proc. jest z niej niezadowolonych - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. O działalność Sejmu i Senatu dobrze mówi po 29 proc. badanych. Pracę posłów krytykuje 53 proc., a pracę senatorów - 46 proc. ankietowanych.

Pozytywnie o prezydenturze Andrzeja Dudy wypowiada się 58 proc. badanych, 30 proc. jest z niej niezadowolona; według 12 proc. - "trudno powiedzieć". "Wrześniowe notowania głowy państwa są obecnie w zasadzie takie same jak w sierpniu, a więc najsłabsze od ponad roku" - podkreśla CBOS. Poparcie dla prezydenta jest na tym samym poziomie co w sierpniu; o jeden punkt procentowy spadł odsetek ocen negatywnych.

 

Wrześniowe notowania parlamentu są zbliżone do tych z ubiegłego miesiąca, choć społeczna aprobata funkcjonowania obu izb jest nieznacznie mniejsza niż wówczas.

 

Działalność Sejmu pozytywnie ocenia 29 proc. ankietowanych (od sierpnia spadek o 2 punkty procentowe); niezadowolonych z pracy posłów jest 53 proc. (bez zmian). Odpowiedzi "trudno powiedzieć" udzieliło 18 proc. badanych (wzrost o 2 punkty procentowe).

 

Również 29 proc. deklaruje dobre opinie o Senacie (od sierpnia spadek o 2 punkty procentowe); niezadowoleni z pracy senatorów to 46 proc. (bez zmian). Problem z oceną Senatu ma 25 proc. ankietowanych (wzrost o 2 punkty procentowe).

 

Wrześniowe notowania władz lokalnych są nieznacznie lepsze niż w ubiegłym miesiącu. Pozytywnie o pracy samorządowców w swojej miejscowości wypowiada się 73 proc. (o 2 punkty procentowe więcej niż w sierpniu); 19 proc. krytykuje samorządowców. Negatywne oceny najczęściej pojawiają się wśród mieszkańców najmniejszych (poniżej 20 tys. - 30 proc.) i największych (500 tys. i więcej - 28 proc.) miast.

 

43 proc. nie potrafi ustosunkować się ws. TK

 

Działalność Trybunału Konstytucyjnego częściej spotyka się z krytyką (32 proc.), niż aprobatą (25 proc.). Od poprzedniego pomiaru w marcu br. utrzymuje się wysoki odsetek (43 proc.) respondentów niepotrafiących ustosunkować się do funkcjonowania tej instytucji - odpowiedzi "trudno powiedzieć". Od marca Trybunał Konstytucyjny stracił 1 punkt proc. poparcia, a o 2 punkty proc. zmalało niezadowolenie z pracy tej instytucji.

 

Działalność sądów jest obecnie postrzegana nieznacznie gorzej niż sześć miesięcy temu. Dobrze ocenia ją 30 proc. badanych (od marca spadek o 2 punkty procentowe), a źle - 42 proc. (wzrost o 2 punkty procentowe).

 

Opinie o prokuraturze są minimalnie lepsze niż w marcu tego roku, jednak bardzo podzielone. Skala pozytywnych ocen tej instytucji (29 proc. wzrost o 1 proc.) jest w zasadzie taka sama, jak negatywnych (30 proc., spadek o 3 punkty procentowe).

 

Poprawiły się oceny funkcjonowania wojska

 

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy poprawiły się oceny funkcjonowania wojska. Obecnie 64 proc. (od marca wzrost o 5 punktów procentowych) wyraża o nim pozytywną opinię, a 7 proc. - negatywną (spadek o 1 punkt procentowy). 29 proc. Polaków nie potrafi ocenić funkcjonowania wojska.

 

Opinie o działalności Centralnego Biura Antykorupcyjnego są zbliżone do tych sprzed sześciu miesięcy. Obecnie CBA chwali 45 proc. badanych, a krytykuje 10 proc. 45 proc. udzieliło odpowiedzi "trudno powiedzieć".

 

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 6-13 września 2018 roku na liczącej 1064 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie