27-latek zatrzymany ws. ataku na synagogę w Gdańsku. Trafił do aresztu

Polska

Policja zatrzymała 27-letniego mężczyznę podejrzewanego o wybicie kamieniem szyby w synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Mieszkaniec gminy Trąbki Wielkie trafił do policyjnego aresztu.

O zatrzymaniu mężczyzny poinformowała w piątek rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku asp. Karina Kamińska. Stało się to około godz. 12.00 na terenie gminy Trąbki Wielkie (Pomorskie).

 

- Mężczyzna nie spodziewał się zatrzymania, był zaskoczony widokiem policjantów, ale nie stawiał oporu podczas zatrzymania - wyjaśniła Kamińska.

 

W gdańskiej bożnicy, gdzie w środę w godzinach popołudniowych trwały przygotowania do modlitwy w ramach obchodów święta żydowskiego Jom Kipur, mężczyzna zbił kamieniem szybę w oknie.

 

"Zaczęły napływać różne zgłoszenia"

 

Kamińska dodała, że zebrany w tej sprawie materiał dowodowy policja przekaże teraz do prokuratury w celu oceny przyjętej kwalifikacji prawnej czynu. Policja wcześniej przyjęła zawiadomienie o przestępstwie, które wstępnie zostało zakwalifikowane jako narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Zagrożone jest ono karą do trzech lat więzienia.

 

W ramach prowadzonego śledztwa policja opublikowała w czwartek film z monitoringu, na którym widać, jak sprawca rzuca kamieniem w okno synagogi.

 

- Niemal natychmiast po publikacji wizerunku do policjantów zaczęły napływać różne zgłoszenia. Kilka z nich potwierdziło informacje zdobyte już przez policjantów z Wrzeszcza - zaznaczyła Kamińska.

 

Symboliczne odsłonięcie nowego okna

 

W czwartek w godzinach popołudniowych przed budynkiem Nowej Synagogi odbyło się spotkanie potępiające atak na bożnicę, zorganizowane z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Uczestniczyli w nim m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Lesław Piszewski oraz biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka.

 

Na zakończenie spotkania dokonano symbolicznego odsłonięcia nowego okna w synagodze.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie